Loading Hledáme zájezdy podle Vaší představy.
Dejte nám prosím chvilku.

O Andalusii

Důvodem, proč se objevuje španělská Andalusie v našich nabídkách, je naše velká láska a úcta k odkazu, který zanechal vrchol islámské kultury pro další generace, Evropu a celý svět. Je sice čas od času zmiňován, nicméně velkolepost islámských vědců je přecházena a naší generaci je šíře jejich záběru prakticky neznámá.

Sled událostí roztočila bitva u Jerezu v roce 711, kdy  Arabové na hlavu porazili Vizigóty a založili córdobský emirát, do něhož nově příchozí přinesli kromě vlády také znalosti o zavlažování, pěstování rýže a neznámých subtropických rostlin. Výborné základy zemědělství umožnily vybudovat prosperující města jako Sevillu, Jaen, Granadu a Cordobu. Nová říše o obrovské rozloze potřebovala jednotící prvek a tím se stala arabština. Najednou mohli vědci od Cordoby po Samarkand hovořit o problémech jednou řečí a od 9. století chalífové na Východě začali pumpovat obrovské množství financí do záchrany vědomostí starých Babyloňanů, Řeků, Číňanů či Indů. Písemnosti se platily doslova zlatem „na váhu“ a tzv. „překladatelské hnutí“ zapomenuté výsledky lidského bádání chrlilo. Nejvíce všem záleželo na zachování lékařských znalostí, protože jak se tehdy říkalo: „bůh neseslal nemoc, aniž by neseslal také lék“. Islámští lékaři převzali práci řeckého Galéna, zdokonalili je o indickou a čínskou tradici a mj. založili nemocnice pro duševně choré. Káhirský vědec Ibn Al-Hazm propojením filozofie, matematiky, geometrie a nesčetnými pokusy vytvořil teorii o šíření světla, Al-Hassan Ibn Haitham pak sepsal velké dílo o optice a jeho kolega Al-Zahráwí následně s 60% úspěšností operoval šedý zákal. Avicena sestavil encyklopedii nemocí, ze které se vycházelo až do 19.století. Díky překladatelskému hnutí vznikla algebra a nové matematické myšlení s celými čísly, zlomky, mocninami a kvadratickými rovnicemi. Následně bylo možné sestavit mapy a změřit obvod zeměkoule, Arabové to dokázali s 1% odchylkou.Pokročilá matematika s trigonometrickými tabulkami přesnými na tři desetinná čísla otevřela dveře měření času a vesmíru. Syřan Al-Šátir na Umajjovskou mešitu v Damašku umístil nejdokonalejší sluneční hodiny na světě, které jsou přesné po celý rok, i když se mění délka dne. Al-Batání vypočítal délku roku s přesností na dvě minuty bez dalekohledu s pouhým astrolábem, náklon zemské osy určil s odchylkou 0,5 stupně a sepsal dílo o postavení planet. Arabové si troufli zpochybnit závěry řeckých vědců, že Země je centrem vesmíru. Koperník byl posledním článkem islámské tradice, protože se dostal díky knihovnám v Andalusii k jedinečnému zdroji informací a ač existuje mnoho pochybností o jeho vlastním přínosu vědě, za to, že oprášil staré letopisy a uvědomil si jejich dosah, mu musíme blahořečit.

Možná jsme zabrousili do dějin až příliš, jenže právě ony byly klíčem úspěchu córdobského chalifátu. Místní chalífové byli povětšinou stejně osvícení jako jejich předchůdci na Východě. Jen v Cordobě bylo 37 knihoven a působil v ní  také např. Ibn Firas, který vynalezl planetárium, lupu a vylepšil vodní hodiny. Ibn Firas postavil vlastní létací stroj a byl prvním člověkem, který se vznesl k obloze ještě před bratry Wrightovými. Ohromný příval znalostí zvýhodňoval jih dnešního Španělska oproti zbytku Evropy po sedm století. Díky arabským chemikům místní vládci vyrazili společnou měnu s přesným poměrem kovů. Zatímco zbytek Evropy byl na štíru s hygienou, Arabové si vybírali z několika druhů mýdel a parfémů, které exportovali až do Číny. Experimenty se solí manganu a pokusy s olovem a cínem pomohly vylepšit barevnou výzdobu budov, jejichž vrcholným dílem jsou paláce v Seville a Granadě, a to nejen díky chemii, ale také matematickým postupům místních architektů.

Jak paradoxně se pak jeví rok 1492: královna Isabela pomohla Kolumbovi objevit nový svět, zatímco ve stejném roce končí éra rozkvětu islámské vědy a kultury. Další bohatství, které spadlo Španělsku do klína díky Americe, nebylo věnováno vědě a výrobě, proměnilo se v rozmařilý přepych, tisíce luxusních kostelů a nekonečné války.

Poklady, které se v Andalusii nashromáždily století předtím, pro své potřeby ukryla církev, aby vládla jiným. Máme za to, že je naší povinností se v našich cestovatelských plánech věnovat právě této kapitole a nadchnout Vás pro světlé chvíle lidstva bez ohledu na to, odkud pocházíme a jakou víru vyznáváme. 

 

Lokalita

Španělsko není asi třeba blíže představovat, neboť se jedná o zemi Čechům dobře známou, avšak Andalusie, která je cílem cest našich klientů, je v povědomí jen v souvislosti s pobyty u moře a méně již v kontextu s malebným vnitrozemím. Andalusie zabírá 87 268 km² z celkové rozlohy Španělska, což je přibližně 15% španělského území, nalezneme ji na úplném jihu u Gibraltaru. Největšími a současně nejatraktivnějšími lokalitami Andalusie jsou Malaga, Sevilla, Cordoba a Granada. Pokud byste se s námi rozhodli objevit krásy této oblasti, cesta přímým letem potrvá cca 3,5 hodiny.

Nabídky do Španělska

 
 
 
odpovídá vašim parametrům
Je nám líto, ale Vašemu požadavku neodpovídá žádná nabídka.
Navštivte sekci Zájezdy na míru, kde nám můžete zaslat poptávku dle svých přání nebo nás kontaktuje a společně nalezneme či vytvoříme cestu na míru pro Vás.

Proč cestovat s Palmyrou?

Dlouholetá zkušenostNa trhu jsme stabilně již od roku 1991 a naše zkušenosti se klientům vždy osvědčily Absolutní znalostS námi víte kam cestujete, neboť naše destinace známe, jako nikdo jiný na trhu Osobní přístupBudujeme vztah s klientem a vždy přihlížíme k individuálním potřebám FlexibilitaI když je kancelář zavřena, my jsme vám dostupní ve dne i v noci Jedinečné zázemíDíky našemu multikulturnímu původu máme zcela unikátní výhody