Loading Hledáme zájezdy podle Vaší představy.
Dejte nám prosím chvilku.

Pohádka napsaná za 30 let

Pohádka napsaná za 30 let

Helena El Hassanová, 29.09.2014

Není tomu tak dávno, co si i zkušenější turisté pletli jordánský Ammán s Ománem a nabídku cestovat do takové země bez zjevného důvodu odmítali. Zmínky o této zemičce na samotné výspě Arabského poloostrova jsou skutečně sporadické. Počátkem 70.let minulého století nezavadily sdělovací prostředky o sultanát, který sousedí se Spojenými arabskými emiráty, Saúdskou Arábií a Jemenem, ani slovem...

Důvod byl prostý, země byla totálně nezajímavá, a to především díky vládci, který zemi udržoval v naprosté izolaci a zaostalosti. Ani samotní Ománci neměli příliš tušení, co se děje za jejich hranicemi. Prostý Ománec žil jednoduchým životem nomáda v poušti, zemědělce v palmové oáze či rybáře na moři. Většina obyvatelstva nikdy nechodila do školy a k televizi či rozhlasu měla přístup jen výjimečně. V zemi bylo pouhých 10 kilometrů silnic a hradby hlavního města se po západu slunce zavíraly jako ve středověku na klíč. Sultán osobně vydával víza, a to pouze několik ročně a výhradně jen velvyslancům, v nichž našel zalíbení. Možná, že by všechno běželo dál v zaběhnutých kolejích, kdyby panovník nedopřál svému synovi to, co jiným bylo odepřeno – vzdělání v dalekém Londýně. Nastupující krev doširoka otevřela oči a netrvalo dlouho a Sultanátu Omán vládl mladý, fešný a ambiciózní sultán Qabus -  země se začala měnit kosmickou rychlostí doslova k nepoznání. Jestliže má někdo pochybnosti, že může v arabském světě existovat země spořádaná, vzdělaná, naprosto bezpečná, čistá a navíc s moudrým vládcem v čele, pak Omán Vás přesvědčí, že taková pohádková země existuje.

Omán není země okázalá, která by si potrpěla na megalomanské projekty. Vaše cesta začne na skromném malém letišti, ale pak už je koukáte s otevřenými ústy. Silnici do centra hlavního města Muscatu lemují záhony poseté miliony petúnií, zeleň ovíjí autobusové zastávky, kvalita vypulírovaných silnic je evidentní, a to ještě  v červnu 2007 zemi zasáhl ničivý hurikán Gonu. To by ale nebyl Omán, aby se  nedokázal i s takovou spouští  rychle vypořádat. Dnes není ani památky po řádění živlu, který vyhloubil pod domy v diplomatické čtvrti Qurum dvoumetrové jámy, všechno je zase úhledné jako ze škatulky: všudypřítomná parková úprava města, dvoupatrové bílé vilky, které respektují arabskou architekturu a zároveň si tu a tam dovolí trochu luxusu na fasádě či vstupní bráně. Patrně zaznamenáte, že potkáváte jen samá naleštěná auta, není divu, když dle zákona nesmí neumyté auto na silnici a stejně  čisto je i na hlavní pláži přímo v Muscatu, ač je přístupná veřejnosti.  Sultán nedovolil, aby si část pláže, která se táhne do dálky  několik kilometrů, zabral některý z luxusních hotelů jen pro sebe a zasypal je lehátky a slunečníky (takovým hotelům je vyčleněn prostor za městem). Zastává totiž názor, že přírodní bohatství patří všem, a tak se na procházkách podél moře potkávají jak místní obyvatelé v tradičních oděvech, tak turisté v plážovém ošacení.  Nutno dodat, že tu není rozhodně narváno a procházka je skutečnou duševní očistou pro obě strany.

Pokud nechcete vůbec nikoho potkat, zamiřte do hor, které hlavní město lemují, nebo do údolí deštných jezírek Wádí Bání Chálid či Wádí Šab, jež okouzlí svou svěžestí a dramatickým vzhledem - přímo vybízejí k romantickému pikniku v přírodě. Milovníky širé pouště nezklamou červené písky rozlehlé Wahíba Sands, přírodovědce přírodovědné muzeum v Muscatu,  historický přístav Sur, kde můžete uprostřed noci pozorovat želvy při kladení vajec, či jeskyně Al Hota, kde žijí unikátní slepé růžové ryby. K prasknutí není ani v historickém a velmi malebném súku bývalého hlavního města Nizwa, kde můžete nakoupit typické předměty z tepaného stříbra či keramiku, zatímco v muscatském súku Vás provází vůně nejdražšího parfému na světě Amouage, jehož základem je vonná pryskyřice stromu, který má v Ománu domov a jenž my nazýváme kadidlem…Přírodní bohatství je ománskou pýchou a je střeženo jako oko v hlavě, proto dnes mohou děti zahraničních turistů výskat nad velrybami či tucty delfínů, kteří je doprovázejí na lodních výletech a je to určitě pro někoho zábavnější než naleštěná nákupní centra v sousedních zemích.

Země nevsadila na omračující projekty, dala na tradici, modernost, čistotu  a jednoduchost v jednom a turisté se  do Ománu jen hrnou. O tom svědčí prudce stoupající ceny hotelů, kterými se ještě před pár lety často proháněl vítr. Zatímco tenkrát personál hořekoval nad jednoznačnou orientací turistů na Dubaj a zpytoval otázku, proč turisté nejezdí do krásného Ománu, pak dnes musí titíž lidé odmítat rezervace…..otázka tedy zní, podlehne sultán Qabus tlaku turistů anebo zvítězí jeho vize o tichém ráji na konci světa, který stvořil za pouhopouhých třicet let?

Zpět nahoru

Další zajímavé články

Mauritánie aneb Smrt, Láska a Žena, 1.část
Hassan El Hassan, 29.01.2017
Týden jižním Marokem, 3. část
Júnis El Hassan, 09.10.2016
Za věčně novými Emiráty - 2. část
Hassan El Hassan, 29.06.2015
Z Prahy do Kataru přímo a bez víz
Júnis El Hassan, 20.08.2017
Cestování do Arábie je holé šílenství!
Júnis El Hassan, 15.05.2015
Týden jižním Marokem, 2. část
Júnis El Hassan, 07.08.2016
Zpět na výpis článků

Atraktivní nabídky z našich destinací

 
 
 
odpovídá vašim parametrům

Proč cestovat s Palmyrou?

Dlouholetá zkušenostNa trhu jsme stabilně již od roku 1991 a naše zkušenosti se klientům vždy osvědčily Absolutní znalostS námi víte kam cestujete, neboť naše destinace známe, jako nikdo jiný na trhu Osobní přístupBudujeme vztah s klientem a vždy přihlížíme k individuálním potřebám FlexibilitaI když je kancelář zavřena, my jsme vám dostupní ve dne i v noci Jedinečné zázemíDíky našemu multikulturnímu původu máme zcela unikátní výhody