Loading Hledáme zájezdy podle Vaší představy.
Dejte nám prosím chvilku.

První český beduín

První český beduín

29.09.2014

Alois Musil spatřil světlo světa v Rychtářově, moravské vsi poblíž Vyškova. Během gymnaziálních studií, která absolvoval v Kroměříži, Brně a Vysokém Mýtě, se rozhodl ulehčit své rodině materiální strádání na zadluženém statku a vstoupit do teologického semináře. V roce 1891 složil s vynikajícími výsledky závěrečné zkoušky a byl vysvěcen na kněze...

Po získání doktorátu v roce 1895 se dozvěděl o otevření École biblique O. S. D. v Jeruzalémě. Od arcibiskupa Theodora Kohna si vyprosil malé stipendium a odcestoval, s cílem proniknout v autentickém prostředí do samotných základů křesťanství. Od roku 1897 ve studiu pokračoval mezi jezuity na Université St. Joseph v Bejrútu. Pobyt v Orientu mu umožnila pomoc buditele a politika F. L. Riegera, sekretáře České akademie věd a umění v Praze prof. R. Dvořáka a vídeňského orientalisty prof. D. H. Müllera.

Pro Musila začalo období výzkumných výprav korunovaných významnými objevy. Stal se spolunáčelníkem dvou beduínských kmenů. Přivážel stovky okopírovaných starověkých nápisů, náčrtků, fotografií, ale i množství biblistických, archeologických, topografických, etnografických, folkloristických a botanických poznatků. Na druhou stranu také podlomené zdraví – malárii a spoustu šrámů z opakovaných, životu nebezpečných loupežných přepadení arabskými kočovníky.

Už v roce 1898 učinil svůj nejvýznamnější objev. Jako první Evropan navštívil v poušti vědecké veřejnosti dosud zcela neznámý letohrádek Amra s unikátní freskovou výzdobou s figurálními motivy. Záhy však byl vyrušen hlídkující skupinou nepřátelských jezdců, dal se na ústup a brzy došlo mezi znesvářenými kmeny k otevřenému boji. Cesta k pouštnímu zámku byla načas uzavřena. Po návratu do Evropy byl označen za lháře a podvodníka. Islám podle všeobecného poznání zakazoval figurální zobrazování a v tehdy dostupné literatuře nebyla o podobné výzdobě žádná zmínka. Musil byl první, kdo začal zažitý názor o islámském výtvarném umění bořit. Trvalo však dva roky, než se mu podařilo přivézt do Vídně důkazy.

V roce 1912 se vypravil na území dnešní Sýrie a Iráku jako průvodce prince Sixta de Bourbon-Parma, bratra arcivévodkyně a příští císařovny Zity. Musil tak pronikl k vídeňskému dvoru, kde získal nemalý vliv na arcivévodu Karla i jeho manželku Zitu. Důvěra dvora mu přinesla novou, politickou roli. Na počátku války, v letech 1914–1915, odcestoval na Východ jako císařský dvorní rada. Cílem výpravy bylo sjednotit znesvářené arabské kmeny a pohnout je k podpoře nenáviděné osmanské vlády v boji proti Dohodě. Podobný úkol měla i mise v roce 1917. Byla to jeho poslední, osmá cesta na Blízký východ.

Musilovo srdce bylo přes sympatie ke Karlovi a Zitě vždy české. Řadě krajanů pomohl v obtížné válečné době, stál i za amnestií císaře, která zachránila život „velezrádcům“ Kramářovi a Rašínovi.

V roce 1920 byl jmenován řádným profesorem Filozofické fakulty Karlovy univerzity. Klíčovou roli sehrál při založení Orientálního ústavu v Praze, které podpořil prezident T. G. Masaryk. A byl to rovněž Masaryk, který přiměl Musila, aby své celoživotní dílo, šestidílné Oriental Explorations and Studies, vydal kvůli propagaci Československa anglicky v USA, za podpory mecenáše Charlese R. Cranea. Musilovy poznatky zůstávají dodnes pro badatele nenahraditelným zdrojem informací. Jeho vědecký záběr byl obrovský a stejně rozsáhlé je i zanechané dílo. Napsal na 70 knih a přes 1200 odborných i populárních článků.

Alois Musil byl český vědec, který získal mezinárodní věhlas. V roce 1911 se stal čestným členem Dánské královské zeměpisné společnosti. Americká zeměpisná společnost mu v roce 1928 udělila zlatou medaili Charlese P. Dalyho a Musilovo jméno bylo bronzovými písmeny zapsáno v čestné síni. Po komunistickém převratu byl však zesnulý kněz postupně vymazán z paměti národa. Světově uznávaný cestovatel se stal cizincem ve vlastní zemi…

Autorem článku je Pavel Žďárský

Zpět nahoru

Další zajímavé články

Emiráty dobrodružně, 1. část
Júnis El Hassan, 10.04.2016
Napříč Kuvajtem, Bahrajnem a Katarem, 1. část
Hassan El Hassan, 07.12.2015
Z Prahy do Kataru přímo a bez víz
Júnis El Hassan, 20.08.2017
Cestu zná jen Féničanka
Helena El Hassanová, 14.11.2014
Za věčně novými Emiráty - 1. část
Hassan El Hassan, 11.06.2015
Mauritánie aneb Smrt, Láska a Žena, 2.část
Hassan El Hassan, 09.04.2017
Zpět na výpis článků

Atraktivní nabídky z našich destinací

 
 
 
odpovídá vašim parametrům

Proč cestovat s Palmyrou?

Dlouholetá zkušenostNa trhu jsme stabilně již od roku 1991 a naše zkušenosti se klientům vždy osvědčily Absolutní znalostS námi víte kam cestujete, neboť naše destinace známe, jako nikdo jiný na trhu Osobní přístupBudujeme vztah s klientem a vždy přihlížíme k individuálním potřebám FlexibilitaI když je kancelář zavřena, my jsme vám dostupní ve dne i v noci Jedinečné zázemíDíky našemu multikulturnímu původu máme zcela unikátní výhody