Vidíme, že jste od nás kousek. Nechcete se stavit na pravou arabskou kávu? Jsme v centru Prahy jen km od Vás. Po - Pá: 11 - 17 hod

Aktuální informace k možnostem cestování do jednotlivých zemí v souvislosti s COVID-19 naleznete zde.

Více

Pohádka napsaná za 30 let

23. 08. 2016

Příběhy a kultura

Autorem článku je:  PhDr. Helena El Hassanová

Pohádka napsaná za 30 let

Není tomu tak dávno, co si i zkušenější turisté pletli jordánský Ammán s Ománem a nabídku cestovat do takové země bez zjevného důvodu odmítali. Zmínky o této zemičce na samotné výspě Arabského poloostrova jsou skutečně sporadické. Počátkem 70.let minulého století nezavadily sdělovací prostředky o sultanát, který sousedí se Spojenými arabskými emiráty, Saúdskou Arábií a Jemenem, ani slovem...

Důvod byl prostý, země byla totálně nezajímavá, a to především díky vládci, který zemi udržoval v naprosté izolaci a zaostalosti. Ani samotní Ománci neměli příliš tušení, co se děje za jejich hranicemi. Prostý Ománec žil jednoduchým životem nomáda v poušti, zemědělce v palmové oáze či rybáře na moři. Většina obyvatelstva nikdy nechodila do školy a k televizi či rozhlasu měla přístup jen výjimečně. V zemi bylo pouhých 10 kilometrů silnic a hradby hlavního města se po západu slunce zavíraly jako ve středověku na klíč. Sultán osobně vydával víza, a to pouze několik ročně a výhradně jen velvyslancům, v nichž našel zalíbení. Možná, že by všechno běželo dál v zaběhnutých kolejích, kdyby panovník nedopřál svému synovi to, co jiným bylo odepřeno – vzdělání v dalekém Londýně. Nastupující krev doširoka otevřela oči a netrvalo dlouho a Sultanátu Omán vládl mladý, fešný a ambiciózní sultán Qabus -  země se začala měnit kosmickou rychlostí doslova k nepoznání. Jestliže má někdo pochybnosti, že může v arabském světě existovat země spořádaná, vzdělaná, naprosto bezpečná, čistá a navíc s moudrým vládcem v čele, pak Omán Vás přesvědčí, že taková pohádková země existuje.

Omán není země okázalá, která by si potrpěla na megalomanské projekty. Vaše cesta začne na skromném malém letišti, ale pak už je koukáte s otevřenými ústy. Silnici do centra hlavního města Muscatu lemují záhony poseté miliony petúnií, zeleň ovíjí autobusové zastávky, kvalita vypulírovaných silnic je evidentní, a to ještě  v červnu 2007 zemi zasáhl ničivý hurikán Gonu. To by ale nebyl Omán, aby se  nedokázal i s takovou spouští  rychle vypořádat. Dnes není ani památky po řádění živlu, který vyhloubil pod domy v diplomatické čtvrti Qurum dvoumetrové jámy, všechno je zase úhledné jako ze škatulky: všudypřítomná parková úprava města, dvoupatrové bílé vilky, které respektují arabskou architekturu a zároveň si tu a tam dovolí trochu luxusu na fasádě či vstupní bráně.

Patrně zaznamenáte, že potkáváte jen samá naleštěná auta, není divu, když dle zákona nesmí neumyté auto na silnici a stejně  čisto je i na hlavní pláži přímo v Muscatu, ač je přístupná veřejnosti.  Sultán nedovolil, aby si část pláže, která se táhne do dálky  několik kilometrů, zabral některý z luxusních hotelů jen pro sebe a zasypal je lehátky a slunečníky (takovým hotelům je vyčleněn prostor za městem). Zastává totiž názor, že přírodní bohatství patří všem, a tak se na procházkách podél moře potkávají jak místní obyvatelé v tradičních oděvech, tak turisté v plážovém ošacení.  Nutno dodat, že tu není rozhodně narváno a procházka je skutečnou duševní očistou pro obě strany.

Pokud nechcete vůbec nikoho potkat, zamiřte do hor, které hlavní město lemují, nebo do údolí deštných jezírek Wádí Bání Chálid či Wádí Šab, jež okouzlí svou svěžestí a dramatickým vzhledem - přímo vybízejí k romantickému pikniku v přírodě. Milovníky širé pouště nezklamou červené písky rozlehlé Wahíba Sands, přírodovědce přírodovědné muzeum v Muscatu,  historický přístav Sur, kde můžete uprostřed noci pozorovat želvy při kladení vajec, či jeskyně Al Hota, kde žijí unikátní slepé růžové ryby. K prasknutí není ani v historickém a velmi malebném súku bývalého hlavního města Nizwa, kde můžete nakoupit typické předměty z tepaného stříbra či keramiku, zatímco v muscatském súku Vás provází vůně nejdražšího parfému na světě Amouage, jehož základem je vonná pryskyřice stromu, který má v Ománu domov a jenž my nazýváme kadidlem…Přírodní bohatství je ománskou pýchou a je střeženo jako oko v hlavě, proto dnes mohou děti zahraničních turistů výskat nad velrybami či tucty delfínů, kteří je doprovázejí na lodních výletech a je to určitě pro někoho zábavnější než naleštěná nákupní centra v sousedních zemích.

Země nevsadila na omračující projekty, dala na tradici, modernost, čistotu  a jednoduchost v jednom a turisté se  do Ománu jen hrnou. O tom svědčí prudce stoupající ceny hotelů, kterými se ještě před pár lety často proháněl vítr. Zatímco tenkrát personál hořekoval nad jednoznačnou orientací turistů na Dubaj a zpytoval otázku, proč turisté nejezdí do krásného Ománu, pak dnes musí titíž lidé odmítat rezervace… otázka tedy zní, podlehne sultán Qabus tlaku turistů anebo zvítězí jeho vize o tichém ráji na konci světa, který stvořil za pouhopouhých třicet let?

Autor článku

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Autorem článku je PhDr. Helena El Hassanová

Helena vystudovala žurnalistiku a od založení Palmyry se věnuje především rozvoji produktů. Vždy si ale najde chvilku na sepsání nějakého článku, protože psaní má v krvi a nadšení pro arabský svět se v ní nezapře.

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Nebo se můžete podívat na nejčastější dotazy

Přihlášení k newsletteru

  • Články z našich cest
    i ze zákulisí
  • Přednostní nabídky
    a akce
  • Můžete se kdykoliv
    odhlásit

Zkuste i další články z blogu

Cestu zná jen Féničanka

14. 11. 2014 Příběhy a kultura

Když se blíží letní prázdniny, jsou letadla směřující do Bejrútu beznadějně vyprodána. Do své rodné vlasti se totiž od roku 1990 nostalgicky vracejí všichni ti, kdož v průběhu 15 let trvající občanské války dali přednost životu v emigraci. Nejde…

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Autorem článku je PhDr. Helena El Hassanová

Přečtěte si celý příběh

Mauritánie aneb Smrt, Láska a Žena, 2.část

09. 02. 2017 Z našich cest

Domovy obyvatel všech mauritánských oáz jsou skoro stejné. Kulaté malé domečky bez oken ze sušených palmových větví o průměrné ploše 20 metrů čtverečních obývá celá rodina včetně příbuzných. Kozy a ovce jsou ustájeny v podobných příbytcích jen o…

Dr. Hassan El Hassan
<span>Zakladatel a ředitel</span>

Autorem článku je Dr. Hassan El Hassan

Přečtěte si celý příběh

Proč cestovat s naší rodinnou cestovní kanceláří?

 

Dlouholeté zkušenosti

Zkušenost se počítá
a jen málokdo ji má.
Nevěříte? Ozvěte se nám.

 

Absolutní znalost

Z Orientu sami pocházíme
a své destinace známe
jako nikdo jiný.

 

Osobní přístup

Nejsme jen cestovka, ale rodina.
Vyslechneme si Vás a postaráme se
o každé prání.

 

Flexibilita

Pracujeme dnem i nocí,
protože rodinný podnik je
naším dítětem.

 

Jedinečné možnosti

Díky našemu původu i kontaktům
umíme zařídit to, co jiní
nedokážou.

Individuální poptávka

Náš web využívá souborů cookies pro analýzu návštěvnosti a personalizaci obsahu. s podmínkami. Více informací zde.


Souhlasím se zpracováním uvedených osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení formou emailového newsletteru od CK Hassan El Hassan - Palmyra Tour. Pro dokončení této registrace k newsletteru potvrdím svůj zájem kliknutím na odkaz v emailu, který následně obdržím od CK. Beru na vědomí, že proti zasílání obchodních sdělení mohu vznést kdykoliv námitku, a to buď na adrese cestovní kanceláře nebo e-mailem zaslaným na e-mailovou adresu info@palmyratour.cz. V tomto případě mi nebude cestovní kancelář dále zasílat obchodní sdělení, ani jinak zpracovávat uvedené údaje pro účely přímého marketingu. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.