Vidíme, že jste od nás kousek. Nechcete se stavit na pravou arabskou kávu? Jsme v centru Prahy jen km od Vás. Po - Pá: 10 - 18hod

Pohádka napsaná za 30 let

23. 08. 2016

Příběhy a kultura

Autor článku:  PhDr. Helena El Hassanová

Pohádka napsaná za 30 let

Není tomu tak dávno, co si i zkušenější turisté pletli jordánský Ammán s Ománem a nabídku cestovat do takové země bez zjevného důvodu odmítali. Zmínky o této zemičce na samotné výspě Arabského poloostrova jsou skutečně sporadické. Počátkem 70.let minulého století nezavadily sdělovací prostředky o sultanát, který sousedí se Spojenými arabskými emiráty, Saúdskou Arábií a Jemenem, ani slovem...

Důvod byl prostý, země byla totálně nezajímavá, a to především díky vládci, který zemi udržoval v naprosté izolaci a zaostalosti. Ani samotní Ománci neměli příliš tušení, co se děje za jejich hranicemi. Prostý Ománec žil jednoduchým životem nomáda v poušti, zemědělce v palmové oáze či rybáře na moři. Většina obyvatelstva nikdy nechodila do školy a k televizi či rozhlasu měla přístup jen výjimečně. V zemi bylo pouhých 10 kilometrů silnic a hradby hlavního města se po západu slunce zavíraly jako ve středověku na klíč. Sultán osobně vydával víza, a to pouze několik ročně a výhradně jen velvyslancům, v nichž našel zalíbení. Možná, že by všechno běželo dál v zaběhnutých kolejích, kdyby panovník nedopřál svému synovi to, co jiným bylo odepřeno – vzdělání v dalekém Londýně. Nastupující krev doširoka otevřela oči a netrvalo dlouho a Sultanátu Omán vládl mladý, fešný a ambiciózní sultán Qabus -  země se začala měnit kosmickou rychlostí doslova k nepoznání. Jestliže má někdo pochybnosti, že může v arabském světě existovat země spořádaná, vzdělaná, naprosto bezpečná, čistá a navíc s moudrým vládcem v čele, pak Omán Vás přesvědčí, že taková pohádková země existuje.

Omán není země okázalá, která by si potrpěla na megalomanské projekty. Vaše cesta začne na skromném malém letišti, ale pak už je koukáte s otevřenými ústy. Silnici do centra hlavního města Muscatu lemují záhony poseté miliony petúnií, zeleň ovíjí autobusové zastávky, kvalita vypulírovaných silnic je evidentní, a to ještě  v červnu 2007 zemi zasáhl ničivý hurikán Gonu. To by ale nebyl Omán, aby se  nedokázal i s takovou spouští  rychle vypořádat. Dnes není ani památky po řádění živlu, který vyhloubil pod domy v diplomatické čtvrti Qurum dvoumetrové jámy, všechno je zase úhledné jako ze škatulky: všudypřítomná parková úprava města, dvoupatrové bílé vilky, které respektují arabskou architekturu a zároveň si tu a tam dovolí trochu luxusu na fasádě či vstupní bráně.

Patrně zaznamenáte, že potkáváte jen samá naleštěná auta, není divu, když dle zákona nesmí neumyté auto na silnici a stejně  čisto je i na hlavní pláži přímo v Muscatu, ač je přístupná veřejnosti.  Sultán nedovolil, aby si část pláže, která se táhne do dálky  několik kilometrů, zabral některý z luxusních hotelů jen pro sebe a zasypal je lehátky a slunečníky (takovým hotelům je vyčleněn prostor za městem). Zastává totiž názor, že přírodní bohatství patří všem, a tak se na procházkách podél moře potkávají jak místní obyvatelé v tradičních oděvech, tak turisté v plážovém ošacení.  Nutno dodat, že tu není rozhodně narváno a procházka je skutečnou duševní očistou pro obě strany.

Pokud nechcete vůbec nikoho potkat, zamiřte do hor, které hlavní město lemují, nebo do údolí deštných jezírek Wádí Bání Chálid či Wádí Šab, jež okouzlí svou svěžestí a dramatickým vzhledem - přímo vybízejí k romantickému pikniku v přírodě. Milovníky širé pouště nezklamou červené písky rozlehlé Wahíba Sands, přírodovědce přírodovědné muzeum v Muscatu,  historický přístav Sur, kde můžete uprostřed noci pozorovat želvy při kladení vajec, či jeskyně Al Hota, kde žijí unikátní slepé růžové ryby. K prasknutí není ani v historickém a velmi malebném súku bývalého hlavního města Nizwa, kde můžete nakoupit typické předměty z tepaného stříbra či keramiku, zatímco v muscatském súku Vás provází vůně nejdražšího parfému na světě Amouage, jehož základem je vonná pryskyřice stromu, který má v Ománu domov a jenž my nazýváme kadidlem…Přírodní bohatství je ománskou pýchou a je střeženo jako oko v hlavě, proto dnes mohou děti zahraničních turistů výskat nad velrybami či tucty delfínů, kteří je doprovázejí na lodních výletech a je to určitě pro někoho zábavnější než naleštěná nákupní centra v sousedních zemích.

Země nevsadila na omračující projekty, dala na tradici, modernost, čistotu  a jednoduchost v jednom a turisté se  do Ománu jen hrnou. O tom svědčí prudce stoupající ceny hotelů, kterými se ještě před pár lety často proháněl vítr. Zatímco tenkrát personál hořekoval nad jednoznačnou orientací turistů na Dubaj a zpytoval otázku, proč turisté nejezdí do krásného Ománu, pak dnes musí titíž lidé odmítat rezervace… otázka tedy zní, podlehne sultán Qabus tlaku turistů anebo zvítězí jeho vize o tichém ráji na konci světa, který stvořil za pouhopouhých třicet let?

Autorem článku je

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Autor článku PhDr. Helena El Hassanová

Helena vystudovala žurnalistiku a od založení Palmyry se věnuje především rozvoji produktů. Vždy si ale najde chvilku na sepsání nějakého článku, protože psaní má v krvi a nadšení pro arabský svět se v ní nezapře.

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Nebo se můžete podívat na nejčastější dotazy

Přihlášení k newsletteru

  • Články z našich cest
    i ze zákulisí
  • Přednostní nabídky
    a akce
  • Můžete se kdykoliv
    odhlásit

Zkuste i další články z blogu

Nejčtenější

Cestování do Arábie je holé šílenství!

15. 05. 2015 Naše názory

Proč by někdo chtěl utrácet velké peníze a cestovat do válkou zmítané Arábie? Na každém rohu číhá nebezpečí, místním se nedá věřit a stejně, co je tam vůbec k vidění? Podle mnohých Čechů je cestování do Arábie prostě holé šílenství!

Ing. Júnis El Hassan
<span>Marketingový a obchodní<br>manažer</span>

Autor článku Ing. Júnis El Hassan

Poznejte celý příběh
Nejčtenější

Z Prahy do Kataru přímo a bez víz

23. 08. 2017 Novinky

V posledních letech vnímáme čím dál větší zájem o cestování do Kataru a zdá se, že tomuto trendu není konec. Počínaje 21. srpnem 2017 totiž Qatar Airways zahajuje provoz přímého leteckého spojení z Prahy do Kataru. Spolu s ukončením vízové…

Ing. Júnis El Hassan
<span>Marketingový a obchodní<br>manažer</span>

Autor článku Ing. Júnis El Hassan

Poznejte celý příběh

Proč cestovat s naší rodinnou cestovní kanceláří?

 

Dlouholeté zkušenosti

Zkušenost se počítá
a jen málokdo ji má.
Nevěříte? Ozvěte se nám.

 

Absolutní znalost

Z Orientu sami pocházíme
a své destinace známe
jako nikdo jiný.

 

Osobní přístup

Nejsme jen cestovka, ale rodina.
Vyslechneme si Vás a postaráme se
o každé prání.

 

Flexibilita

Pracujeme dnem i nocí,
protože rodinný podnik je
naším dítětem.

 

Jedinečné možnosti

Díky našemu původu i kontaktům
umíme zařídit to, co jiní
nedokážou.

Individuální poptávka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Další informace