Vidíme, že jste od nás kousek. Nechcete se stavit na pravou arabskou kávu? Jsme v centru Prahy jen km od Vás. Po - Pá: 11 - 17 hod

Přikrývka z hvězd

25. 05. 2022

Příběhy a kultura

Autorem článku je:  PhDr. Helena El Hassanová

Přikrývka z hvězd

 

Ačkoli je Arábie automaticky podvědomě spojena s pouští, málokdo si do ní naplánuje dovolenou. A to je velká škoda zejména v měsících, kdy ani vlny v Perském zálivu plavce neovinou laskavými 27 stupni. V takovém případě se sice nabízí zůstat u bazénu, ale proč ne stylově uprostřed pouště?

Cestu k prvnímu pouštnímu resortu v Emirátech ukázal sokol, jeden z neodmyslitelných symbolů tohoto státu. Majitel, který jej v poušti následoval, narazil v písku na ostrůvek zeleně, který mu nedal spát. Další den se proto na místo vrátil, aby zjistil, že pod pískem odpočívá oáza se studnou. A tak se do pouště opět vrátil život. Vše se odehrálo necelou hodinu jízdy jihovýchodně od Dubaje a v roce 1999 bylo rozhodnuto, že v této poslední nedotčené pouštní krajině, která tvoří 5% rozlohy dubajského emirátu, proběhne nejprve program rehabilitace a obnovy 7 tisíc keřů a stromů a vznikne prostor pro 700 přímorožců. V roce 2003 byla pak prohlášena prvním chráněným přírodním parkem na Blízkém východě. Součástí plochy o 225 km² je rovněž první pouštní resort Al Maha. Zvířena, kterou daroval rezervaci šajch Mohammed, vládce Dubaje, byla tím nejcennějším kapitálem.  Dnes jsou gazely odpočívající na prahu luxusních stanů s bazény naprostou samozřejmostí. Zavedla se pravidla pohybu a ekologické spotřeby, v luxusní restauraci se rozhodně neplýtvá. Resort, který je určen pro dospělé, proslul lázněmi, které patří mezi deset nejlepších na světě. Bez vody by to ale nešlo. V rezervaci je dnes sedm studen, které čerpají vzácnou tekutinu z hloubky 35-60 metrů. Voda je také důvodem, proč kromě 6 tisíc akácií a sidrů narazíte v rezervaci na strom ghaf, jenž je značkou Emirátů a doslova rodinným členem beduínských komunit. Gháf léčil, poskytoval stín a potravu. Do pouště za gháfem můžete vyrazit na koni, velbloudu či ve společnosti sokolů. Důstojné ticho pouště třídí myšlenky, plány, probouzí fantazii i skryté emoce, jež umocní třeba romantická večeře na dunách – je jen Vás, kdy zvednete telefon a požádáte personál o návrat do civilizace.

 

Zatímco Al Maha je intimní a tichá, Qasr Al Sarab o deset let později v poušti Liwa, 90 minut od Abu Dhabí na prahu největší ucelené pouště na světě Rub Al Chálí, vznikal jako obrovský projekt na ploše  7800 km². Po dva roky na něm pracovalo na 10 tisíc dělníků, a to i ve chvílích, kdy se v létě poušť rozžhavila až na 52 stupně. Design, který čerpal inspiraci z pouštních pevností, byl umístěn na vrchol obrovské duny ve tvaru půlměsíce tak, aby ze všech pokojů a vil bylo možné pozorovat východ nebo západ slunce. Severojižní vánek neustále mění tvar dun a několikrát v roce Palác přeludu, jak se v překladu místo nazývá, zasáhne písečná bouře o vysoké rychlosti, což vtipně koresponduje s názvem jednoho dílu Star Wars, který se zde točil, “Síla se probouzí”. Ačkoli byla učiněna všechna opatření, před obrovskou dřinou a pískem personál nikdy neunikne. Pokaždé se musí vyčistit všechny bazény, květinové záhony i trávníky. V takový okamžik turista pochopí, proč pobyt na takovém místě provětrá společně s pískem i peněženku. Pohled na duny s odstíny železa a mědi ale za to stojí. Stejně jako okolní rezervace s oryxy, písečnými gazelami, arabským zajícem nebo noční obloha obsypaná hvězdami, arabská káva, sladký čaj, staré příběhy zlatého arabského věku či chrti saluki, kteří jsou jedním z nejstarších plemen psů na světě. Pouští uhání rychlostí 75 kilometrů v hodině a v minulosti saluki doprovázeli kmeny a karavany na Hedvábné stezce. A samozřejmě sokoli, jediný sokol stojí až 20 tisíc dolarů a má k dispozici vlastní vilu. Přes všechnu rozmařilost je cílem Qasr Al Sarab to, aby se stal nejekologičtějším na světě. Proto zde nenarazíte na plasty, zdrojem energie je slunce, bylinky rostou ve vlastním skleníku, voda se recykluje. Na rozdíl od Al Mahy mohou do paláce přicestovat i děti, které patrně překvapí vlastní župany, sprchy, lehátka, slunečníky i možnost společného vaření s rodiči během kurzů. A zatímco děti mohou s průvodcem poté objevovat poušť, rodiče si mohou vychutnat rituál Pouštní růže v lázních.

Danat Tilal je v emirátu Abu Dhabi alternativou pro ty, kteří si chtějí romantiky užít za co nejméně peněz. Malý kvalitní areál u Rub Al Chálí potěší stejnými aktivitami jako resorty předchozí: nabídne jízdu na kole, velbloudu a koni či treck na Strašidelnou horu pod úhlem 50 stupňů.  Na wi-fi tady raději zapomeňte a dopřejte sobě i rodině elektronický detox.

Ještě atraktivnější je pro rodiny s dětmi Telal Ain, který vyrostl v poušti Remah v roce 2013 jako butikový kemp ve stylu lovecké chaty na hedvábném kopečku u karamelových dun. Je snadno dostupný bez nutnosti SUV. Naaranžované labutě z ručníků na posteli z masivního dřeva se snaží naznačit, co návštěvníky na místě čeká. Nedaleko od ubytování lze totiž spatřit jezero, které se stalo útočištěm labutí. Potěší také nejvzácnější druhy antilop, přímorožci, jeden z vodopádů napojený na tradiční závlahový systém, dvě skvělé zipliny, čtyřkolky, obří šachy, sokolnická škola, tradiční řemeslný trh, dva bazény, lázně nebo vzdělávací centrum o místní kultuře. A ta je skutečně bohatá. V Al Ainu narazíte totiž na úžasná archeologická naleziště s historií několik tisíc let zpět i druhou nejvyšší horu Emirátů, pod níž si můžete vychutnat rafting. Není nic lepšího než den zakončit v houpací síti na zápraží pokoje a u ohniště probrat vše, co Vám tato náruč zážitků nabídla. 

Stejně jako se Telal Ain  i Mysk Al Faya nebo Mysk Al Badayer zapadnou do itineráře okružky po Emirátech zcela snadno. První resort poslouží jako základna na přespání se zázemím včetně bazénu, solné jeskyně, lázní s termální vodou, a to u dun a hory jen 10 minut od archeologické lokality Mleiha, která je navržena na seznam Unesca. Mysk Al Badayer, který byl otevřen teprve na jaře 2020, je větší. Architekti, kteří za něj získali cenu za nejluxusnější resort v Africe a na Blízkém východě 2020/21, stvořili areál v duchu klasického karavansaraje v emirátu Šardžá, kterému nechybí ani strážní věž, krytý bazén či amfiteátr.

Ani emirát Ras Al Chajma nemohl za takových okolností zůstat pozadu. K jeho jedinému pouštnímu resortu Ritz Al Wádí vede klikatá cesta, která končí pod 300 let starým olivovníkem. Při čaji na uvítanou se otevírá výhled na údolí Chadídža a přírodní rezervaci o rozloze 500 hektarů, strážní věž či palác Zabba, jediný historický palác v Emirátech, který se dochoval do dnešních časů. Renovované pokoje jsou plné orientální opulentnosti. Všeobjímající klid lze proložit lukostřelbou, návštěvou stájí arabských plnokrevníků, jízdou na kole, pozorováním gazel, balijskou masáží a v případě dětí aktivitami v dětském klubu. Ritz jako jediný z pouštních resortů v Emirátech je propojen kyvadlovou dopravou s romantickou pláží sesterského hotelu v Chajmě, takže sem můžeme zavítat nejen v zimních měsících, ale i na jaře či podzim, kdy je moře nejlákavější.

A samozřejmě nakonec nemůžeme zapomenout ani na poslední pouštní resort, a to dubajský Bab Al Shams.Ten po 17 letech 8.5.2022 zavřel své brány, aby jeho nový majitel oblékl místo v tak trochu mezopotamském stylu do nového kabátu. Ambicí je, aby si z Dubaje do Bab Al Shams zaskočili rezidenti s rodinami, protože resort se stane místem s celodenním stravováním. Bude zde mj. otevřen luxusní nealkoholický bar, zřízen kuřácký salonek a panasijský střešní salon s výhledem na západ slunce. Aktivity se rozšíří o vyhlídkové lety balónem, noční astronomická pozorování, lázně nabídnou jako novinku terapie horkým pískem, a to vše už od prvního čtvrtletí roku 2023, přičemž např. oblíbený bazén u dun zůstane samozřejmě zachován. Všechny fotografie k resortům, o kterých píšeme, si můžete více prohlédnout v naší galerii viz níže.

Autor článku

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Autorem článku je PhDr. Helena El Hassanová

Helena vystudovala žurnalistiku a od založení Palmyry se věnuje především rozvoji produktů. Vždy si ale najde chvilku na sepsání nějakého článku, protože psaní má v krvi a nadšení pro arabský svět se v ní nezapře.

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Nebo se můžete podívat na nejčastější dotazy

Přihlášení k newsletteru

  • Články z našich cest
    i ze zákulisí
  • Přednostní nabídky
    a akce
  • Můžete se kdykoliv
    odhlásit

Zkuste i další články z blogu

Týden jižním Marokem, 3. část

08. 08. 2016 Z našich cest

Měsíc zavelel a Ramadán byl ve své poslední fázi. Minulou část deníku jsme uzavřeli v okamžiku, kdy bylo jasné, že islámský svátek končí a následují tři dny…

Ing. Júnis El Hassan
<span>Marketingový a obchodní<br>manažer</span>

Autorem článku je Ing. Júnis El Hassan

Přečtěte si celý příběh

Objevy v tempu roku 2023

31. 12. 2023 Novinky

Co charakterizovalo rok 2023? Jestliže jsme v roce 1998 museli klienty k cestě do Ománu přemlouvat, v roce 2023 se stal nejmódnější destinací. Rok projel jako nůž máslem, rychlost byla úměrná touze dohnat všechny stopky, které vystavila covidové…

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Autorem článku je PhDr. Helena El Hassanová

Přečtěte si celý příběh

Proč cestovat s naší rodinnou cestovní kanceláří?

 

Dlouholeté zkušenosti

Zkušenost se počítá
a jen málokdo ji má.
Nevěříte? Ozvěte se nám.

 

Absolutní znalost

Z Orientu sami pocházíme
a své destinace známe
jako nikdo jiný.

 

Osobní přístup

Nejsme jen cestovka, ale rodina.
Vyslechneme si Vás a postaráme se
o každé prání.

 

Flexibilita

Pracujeme dnem i nocí,
protože rodinný podnik je
naším dítětem.

 

Jedinečné možnosti

Díky našemu původu i kontaktům
umíme zařídit to, co jiní
nedokážou.

Individuální poptávka

Souhlasím se zpracováním uvedených osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení formou emailového newsletteru od CK Hassan El Hassan - Palmyra Tour. Pro dokončení této registrace k newsletteru potvrdím svůj zájem kliknutím na odkaz v emailu, který následně obdržím od CK. Beru na vědomí, že proti zasílání obchodních sdělení mohu vznést kdykoliv námitku, a to buď na adrese cestovní kanceláře nebo e-mailem zaslaným na e-mailovou adresu info@palmyratour.cz. V tomto případě mi nebude cestovní kancelář dále zasílat obchodní sdělení, ani jinak zpracovávat uvedené údaje pro účely přímého marketingu. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.