Vidíme, že jste od nás kousek. Nechcete se stavit na pravou arabskou kávu? Jsme v centru Prahy jen km od Vás. Po - Pá: 11 - 17 hod

Zpět nahoru

Maroko

Maroko

Barvy, to je jediné slovo, které Maroko výstižně charakterizuje. Pro fotografy je království svými odstíny a koloritem zemí doslova zaslíbenou, právě proto do Maroka míří filmaři z celého světa.  Staré ksary, kazby, riady, trhy, divoká údolí, zasněžené hory a zejména krásy jižního Maroka jsou úchvatné. Můžete čas strávit na dlouhých nekonečných pustých plážích u divokého Atlantiku, v legendární Casablance či u přímořských lagun pozorováním kolonií ptactva. Cestou z Marakéše do Ouirgane se ocitnete v kaňonech, ve směru na Oukaimeden si můžete vzít lyže či horozeleckou výbavu a vystoupat na Džabal Tubkal do výšky 4 165 metry. Pokud projedete údolí Drá, Dadés a Ziz spatříte fantastické kazby Taourirt, Tifoultoute a Ait Benhaddou, nebo se můžete setkat s Tuaregy na poušti u Zagory, odkud je to jen 52 dnů na velbloudovi do Timbuktu. Maroko je tak pestrá země, že uspokojí všechny smysly, zájmy a nápady. Vrstvení všeho druhu nahrává řemeslná zdatnost a práce zemědělců, obydlí chudá i luxusní, jejichž inspirací byly vrcholná islámská architektura. Vzhledem k tomu, že historie Maroka měla jen velmi málo období, kdy mu vládli cizinci, je kulturní kontinuita naprosto unikátní a styl naprosto nezaměnitelný. To je patrné od vynikající kuchyně až po řemeslné výrobky, které se ve světě designu staly žádaným a obdivovaným prvkem. Zatímco ruční zdatnost v mnoha národech skomírá, ba dokonce mizí, v Maroku je stále středem dění a bezpochyby budoucí jistotou. Královská města a umělecká Essaouira jsou v tomto kontextu reprezentativním vzorkem. Pasivní pojetí dovolené vhání turisty do osidel hotelů v Agadiru, ale jedno shlédnutí filmu s marockými exteriéry dokáže vyprovokovat k aktivnějšímu přístupu. Na jeho konci může být poznání skutečného Maroka a pobyt v tradičním riadu, které vedou velmi často místní rodiny, je příležitostí poznat Maroko hodně zblízka. Nejtvrdšímu životu se nejvíce přiblížíme poznáním berberských vesniček v horách či konzervativnějšího obyvatelstva na poušti během pěších týdenních a delších túr.

Cesty na míru do Maroka

Láká Vás Maroko? Podívejte se jakou dovolenou na klíč pro Vás umíme připravit a ozvěte se nám. Plníme každé přání.

Dovolená na míru zde

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Nebo se můžete podívat na nejčastější dotazy

Počasí

Pokud jde o počasí, dá se o Maroku výstižně říci, že je "chladnou zemí s horkým sluncem". Ze všech severoafrických států má nejširší paletu klimatu. Ačkoli by subtropy měly zaručovat srovnatelné podnebí s Kalifornií či jižní Evropou, rozhodující je nadmořská výška, vítr a jeho směr.

Počasí v přímořských nížinách je příjemné a bohaté na srážky zejména na jaře a na podzim. Západní větry s sebou obvykle přinášejí chladnější vzduch.

Oblasti hor Rif, Středního a Vysokého Atlasu jsou bohaté na srážky, v některých oblastech jsou zřízena lyžařská střediska (u Marakéše, Ifrane). Sníh se na horách drží šest až osm měsíců. Deštivé studené zimy nejsou zvláštností ani na poušti. Léta jsou s výjimkou přímořských oblastí obvykle suchá a horká, což je o to intenzivnější, oč je oblast bližší k Sahaře. Např. letní teploty v Marakéši dosahují až 48 stupňů. Naopak v přímořském Agadiru bývá v srpnu překvapivě mlha. Rozdílnost klimatu tak zaručuje pestrou směsici krajinných typů, vynikající fotografie a pozoruhodné zážitky. Pokud chcete zemi především poznávat, vydejte se sem na jaře nebo na podzim, koupání je nejideálnější v červnu, září a říjnu. Hotely mají nejnižší ceny vzhledem k vysokým teplotám o prázdninách.

Následující tabulka znázorňuje průměrné denní teploty vzduchu v Marrákeši:

  Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec
Průměrná maximální 18 20 23 26 29 33 38 38 33 28 23 19
Průměrná minimální 4 6 9 11 14 17 19 20 17 14 9 6

Služby

 • individuální zájezdy na míru
 • leteckou přepravu včetně vnitrostátních přeletů
 • privátní transfery automobilem s řidičem
 • půjčení automobilu
 • safari s použitím džípů
 • golf ve výjimečných a exkluzivních lokalitách
 • bivakování v poušti
 • možnost získání certifikátu na vysazování oliv
 • můžeme uspořádat sportovní soustředění včetně miniolympijských her
 • kurzy vaření a břišního tance
 • hudební party se světelnou show a malováním henou ve vybraných privátních domech, muzeích, kazbách nebo riadech
 • lety horkovzdušným balónem nebo helikoptérou
 • ukázky tradičních řemesel  (hrnčířství, koberce, šperky) včetně workshopu
 • módní přehlídky tradičních marockých oděvů

Speciální programy

Speciální program pro ženy v marockém Fésu s ubytováním v tradičním riadu včetně čajového obřadu, prohlídky památek  středověkého města, ukázky tradiční marocké hudby, módní přehlídky tradičních marockých kaftanů s komentářem, který lze prodloužit o:

 • safari na Saharu do kouzelné Merzougy, do údolí Todra a údolí Dadés, 
 • výlet do kazeb a do ksaru Ait- Benhaddou, 
 • návštěvu tradičních marockých lázní v Ouarzazate či jinde, 
 • jízdu kočárem po Marakéši s návštěvou zahrady Yves Saint Laurenta Majorelle, 
 • rychlokurs marocké kuchyně s vlastním vařením pod vedením vyhlášeného kuchaře a samozřejmě společné nákupy v madíně,
 • klasické okruhy královskými městy v různých kategoriích ubytování od 2 osob až po skupiny, eventuálně pobyty ve vybraném královském městě s výlety do nejbližšího okolí,
 • zájezdy na míru u Středozemního moře (500 km dlouhé) nebo Atlantického oceánu (2500 km dlouhé) v netradičních lokalitách (Restinga Smir, El Jadida, Skhirate, Tanger atd.),
 • romantické prodloužené víkendy k různým životním výročím např. v Marakéši,  přímořské Essaouiře či u saharských dun v Zagoře, Ourzazate atd.,
 • trecking v marockých horách s týdenním nebo 14denním programem,
 • astronomická pozorování v marocké poušti (Marakéš, Ouarzazate, Zagora, Erfúd ) v jediné soukromé astronomické observatoři v Severní Africe včetně speciální  prohlídky Marakéše, návštěvy kazeb, Tuarégů, jízdy  Růžovým údolím a údolím Todra , návštěvy ksaru Ait- Benhaddou , kde se točily slavné filmy jako Alexandr, Gladiátor, Mumie, Lawrence z Arábie či  bondovka The living daylights.

Lokalita

Maroko je nejzápadněji položenou zemí takzvaného Maghrebu, neboli zemí severní Afriky. Sousedními zeměmi jsou Alžírsko a Mauretánie, zatímco  u Gibraltarského průlivu lze v mžiku přeplout do protějšího Španělska. Barevné Maroko se pyšní bohatou a rozmanitou scenérií, kdy na jedné straně spatříte úchvatné sněhem zalité pohoří Atlas kontrastující s úrodnými poli v okolí Marrákeše a pouštními oblastmi hlouběji ve vnitrozemí. Celková rozloha země činí 446 550km2, přičemž vzdálenosti mezi jednotlivými městy jsou značné. Přímý let z Prahy do Agadiru trvá okolo čtyř hodin a následný pozemní transfer do města Marrákeš, které je nejoblíbenějším letoviskem našich klientů, trvá něco okolo 3,5 hodiny. 

Zážitky

Marákeš je od 11. století znám svými jedinečnými zahradami, které jsou oázou klidu a únikem před rušnými súky. Tento výlet Vás provede nejkrásnějšími z nich, a to především známou zahradou The Majorelle, ve které našel své poslední místo odpočinku módní návrhář Yves Saint Laurent. Během vyjížďky je možné také obhlédnout mohutné a dlouhé městské hradby, které patří k dalším symbolům metropole. Tento krátký výlet v délce cca 3 hodin se organizuje již od dvou osob.

Cena na vyžádání nabízíme individuálně i skupinově

Tento náročnější výlet míří do jedné z nejatraktivnějších částí Maroka, které jsou velmi vyhledávány filmovými štáby.  Cesta vede přes hory Vysokého Atlasu průsmykem Tizi n´Tichka ve výšce 2260 metry a lemuje ji množství malebných berberských vesniček na úbočích. Hlavním bodem programu je návštěva ksaru Ait BenHaddou, který je součástí seznamu Unesca a v němž se točily např. filmy Lawrence z Arábie nebo Gladiátor. Poznáme také město Ourzazate a kazby Taourirt a Tiffoultoute, které byly sídlem Glaoui - starého paši z Marakéše. Po obědě v místní restauraci následuje návrat, náročný výlet začíná již v 7,30 a předpokládaný příjezd zpět do Marakéše je v 19,00. Realizuje se od dvou osob, v ceně je oběd a je třeba počítat s tím, že během dne urazíte  400 km.

Cena na vyžádání nabízíme individuálně i skupinově

Bývalý slavný  Mogador s portugalskou pevností dnes nese název Essaouira a je centrem marockých umělců. Bílé město s modrými vchody s bohatou minulostí (Berbeři, Kartaginci, Portugalci, Arabové) dnes produkuje umělecký nábytek z túje zdobený slonovinou. Kromě toho lze shlédnout přístav rybářů, dílny se stříbrem, židovskou čtvrť, umělecké galerie a muze. Výlet skýtá také příležitost si užít pláže u Atlantského oceánu, nezahrnuje oběd, realizuje se od dvou osob a trvá od 9:30 do 19:00.

Cena na vyžádání nabízíme individuálně i skupinově

Tento výlet poskytne nádherná přírodní panoramata včetně výhledu na nejvyšší horu severní Afriky Džebel Tubkal (4167 m), která je častým cílem horolezců. Okolí samotného údolí pokrývá množství zeleně, cypřišů a také jej zdobí vesničky, jejichž obyvatelstvo silně ctí místní tradice. Součástí výletu je oběd v jedné z kazeb s krásným výhledem. Z celodenního výletu  o délce cca 150 km se do hotelu vrátíte kolem 16:30. Výlet se realizuje již od 2 osob.

Cena na vyžádání nabízíme individuálně i skupinově

Praktické informace

Rozloha: 446 550 km2
Počet obyvatel: 31 352 000
Hlavní město: Rabat
Státní zřízení: konstituční monarchie
Hlava státu: král
Měna: marocký dirham MAD, 1 MAD = 2,52 Kč (1.12.2016) , dirham  se dělí na 100 centimů. Dovoz deviz není omezen, ale dirhamy nelze ze země dovážet ani vyvážet, proto je vhodné veškeré doklady o výměně deviz uschovávat, na jejich základě lze totiž při výstupu ze země zbývající dirhamy vyměnit zpět na valuty. Peníze lze změnit na letištních, v hotelech a bankách. Banky jsou otevřeny  8,30 – 11,30 a 14,15 - 16,30, úřední instituce mají otevřeno  8,30-16,30, víkendem je sobota a neděle. Na některých místech se může stát, že ceny jsou uvedeny ještě v riálech (1 dirham = 20 riálů).
Kreditní karty: akceptují banky, většina hotelů, restaurací a obchodů. Obchody v tradičních medínách jsou otevřeny denně od  09,00  do  20,00, obchody v nových částech měst jsou v neděli obvykle zavřeny a během týdne mají otevřeno 9-12,30 a 15,00-19,30
Časový posun: - 1 hodina
Jazyk: úředním jazykem je arabština, velmi rozšířená je berberština, francouzština, o něco méně španělština, němčina a angličtina
Náboženství: obyvatelé Maroka jsou téměř bezvýhradně (asi 98 %) sunnitští muslimové (sunnitský islám je státním náboženstvím). Zbytek tvoří křesťanská a židovská komunita
Nouzová čísla: policie 19, záchranná služba, požárníci 15
Mobilní telefony: pokrytí mobilní sítí je dobré a spojení fungují spolehlivě
Doprava: Maroko má 12 dobře vybavených mezinárodních letišť, spojení mezi nimi z valné většiny zajišťuje místní letecká společnost Royal Maroc.  Hustá síť silnic čítá 80 tisíc km a stále se rozšiřují dálniční úseky, na velmi dobré úrovni fungují také železnice a jsou levnou transferovou alternativou, ač jsou soupravy většinou starší,  hodně nádraží , a to hlavně ve velkých městech, je architektonicky zajímavých a jsou velmi čistá
Ostatní: pro Maroko podobně jako pro některé další severoafrické státy je typické vymáhání bakšiše či neustálé nabízení služeb či zboží, což vyžaduje značnou asertivitu i ze strany turisty. Pokud cestujete do arabského světa poprvé a těžko byste se s touto skutečností vyrovnávali, doporučujeme raději vyrazit do arabských zemí Blízkého východu, kde se tento jev vyskytuje výjimečně nebo vůbec a kde poznávání arabského světa bude pro Vás naopak příjemným překvapením a dobrou přípravou pro cesty např. do Egypta, Maroka atd. každá arabská země je totiž jiná a    je třeba její specifika pochopit a akceptovat

Vízum do Maroka

Zrušení vízové povinnosti pro občany ČR je v platnosti od 1.1.2005 bez rozlišení účelu pobytu. Občané ČR musí být pro pobyt vybaveni přiměřenou částkou finančních prostředků s ohledem na předpokládanou délku a účel pobytu. V případě, že občan ČR hodlá v rámci pobytu do 90 dnů vykonávat na marockém území výdělečnou činnost je povinen si předem obstarat od marockého ministerstva práce pracovní povolení.

Pro dlouhodobý pobyt v Maroku je nutné zažádat o vystavení osobního identifikačního dokladu, po výjezdu a návratu do Maroka je nezbytné požádat o zpětné vízum.

Přihlašovací povinnost v Maroku plní hotely, kempy a ostatní ubytovací zařízení. Doporučuje se před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu Maroka, zda se podmínky pro vstup do země nezměnily.

Už se vidíte na báječné dovolené zrovna tady? Napište, na čem vám záleží a my se o to postaráme.

*
*
*
PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Souhlasím se zpracováním uvedených údajů pro účel vzájemné komunikace a poskytnutí obchodní nabídky v souvislosti mou poptávkou. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.


Načerpejte inspiraci na našem cestovatelském blogu

Týden jižním Marokem, 3. část

08. 08. 2016 Z našich cest

Měsíc zavelel a Ramadán byl ve své poslední fázi. Minulou část deníku jsme uzavřeli v okamžiku, kdy bylo jasné, že islámský svátek končí a následují tři dny…

Týden jižním Marokem, 3. část

Autorem článku je Ing. Júnis El Hassan

Přečtěte si celý příběh
Nejčtenější

10 úchvatných míst arabského světa

22. 06. 2016 Příběhy a kultura

O arabském světě panuje mnoho mýtů a lidé jsou s touto částí světa spjati vzpomínkou na pohádku o tisíci a jedné noci, uklidňujícím kouzlem pouští a v neposlední řadě i méně příjemným pocitem nebezpečí, které v některých zemích regionu panuje. Tento…

10 úchvatných míst arabského světa

Autorem článku je Ing. Júnis El Hassan

Přečtěte si celý příběh

Proč cestovat s naší rodinnou cestovní kanceláří?

 

Dlouholeté zkušenosti

Zkušenost se počítá
a jen málokdo ji má.
Nevěříte? Ozvěte se nám.

 

Absolutní znalost

Z Orientu sami pocházíme
a své destinace známe
jako nikdo jiný.

 

Osobní přístup

Nejsme jen cestovka, ale rodina.
Vyslechneme si Vás a postaráme se
o každé prání.

 

Flexibilita

Pracujeme dnem i nocí,
protože rodinný podnik je
naším dítětem.

 

Jedinečné možnosti

Díky našemu původu i kontaktům
umíme zařídit to, co jiní
nedokážou.

Individuální poptávka

Souhlasím se zpracováním uvedených osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení formou emailového newsletteru od CK Hassan El Hassan - Palmyra Tour. Pro dokončení této registrace k newsletteru potvrdím svůj zájem kliknutím na odkaz v emailu, který následně obdržím od CK. Beru na vědomí, že proti zasílání obchodních sdělení mohu vznést kdykoliv námitku, a to buď na adrese cestovní kanceláře nebo e-mailem zaslaným na e-mailovou adresu info@palmyratour.cz. V tomto případě mi nebude cestovní kancelář dále zasílat obchodní sdělení, ani jinak zpracovávat uvedené údaje pro účely přímého marketingu. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.