Vidíme, že jste od nás kousek. Nechcete se stavit na pravou arabskou kávu? Jsme v centru Prahy jen km od Vás. Po - Pá: 11 - 17 hod

Zpět nahoru

Botswana

Botswana

Botswana je známá pro svou divokou přírodu a bohatou faunu, která patří mezi nejlepší na celém africkém kontinentu. Cestování Botswanou evokuje dobrodružné emoce spjaté s pohybem v enormním přírodním parku vystřiženém jako z pohádky, neboť 38% celkové plochy země je věnováno národním parkům a rezervacím, v nichž zvířata nejsou omezena ploty, a mají tak naprostou volnost pohybu.

Můžete zde prožít uchvacující pohled na světově největší nedotčenou vnitrozemskou deltu Okavango, nepředstavitelnou rozlehlost druhé největší přírodní rezervace na světě Kalahari, klid neobydlené oblasti Makgadikgadi o velikosti Portugalska a v neposlední řadě životem překypující Národní park Chobe. Mluvíme-li o národních parcích, pak nesmíme opomenout řadu ohrožených ptáků a živočichů nacházejících se na území Botswany, mezi něž patří Divoký pes, gepard, hnědá hyena a další. Možnost spatřit tyto ohrožené druhy na vlastní oči a být jimi doslovy obklopen během zcela autentického safari dělá z Botswany destinaci, z níž si odnesete jedinečné vzpomínky. V neposlední řadě součástí každé cesty do Botswany je kulturní dědictví, jež můžete poznat na vlastní kůži při kontaktu s místními přátelskými obyvateli, jejichž vesnice a domy jsou hostům často otevřené. 

Chcete-li návazat skutečné spojení přírodou ve své nedotčené podobě, nechat se obklopit tisíci zvířat, oddat se klidu a okusit vlídnost domorodých kmenů Afriky, pak je Botswana tou správnou volbou pro Vaší netradiční, avšak luxusní dovolenou. 

Cesty na míru do Botswany

Láká Vás Botswana? Podívejte se jakou dovolenou na klíč pro Vás umíme připravit a ozvěte se nám. Plníme každé přání.

Dovolená na míru zde

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

Ing. Júnis El Hassan
<span>Marketingový a obchodní<br>manažer</span>

+420 737 501 912

junis.hassan@palmyratour.cz

Nebo se můžete podívat na nejčastější dotazy

Praktické informace

Rozloha: 581 730 km²
Počet obyvatel: 2 miliony 
Hlavní město: Gaborone
Státní zřízení: parlamentní republika
Hlava státu: prezident
Měna: pula (BWP) tvořená 100 thebe, 1 BWP = 2,13 Kč (10.1.2020)
Kreditní karty: jsou přijímány v hotelech, půjčovnách aut i obchodech
Časový posun: obdobně jako v Jihoafrické republice ani zde není v průběhu léta časový posun, zatímco v zimě je rozdíl +1 hodina 
Jazyk: Angličtina a setčwana
Nouzová volání: Policie 499 nebo 999, záchranná služba 997, hasiči 998
Elektřina: 231V 50Hz, přičemž zásuvky jsou odlišné, a proto je nutné si na místě pořídit adaptér nebo v ČR zakoupit univerzálního ježka
Očkování: V Botswaně se nevyskytuje žlutá zimnice a pro cestovatele z Evropy není očkování proti ní vyžadováno. 
Doprava: Botswana je propojena řadou vnitrostátních leteckých linek, které jsou operovány až několikrát denně, jedná se zejména o trasy Gaborone - Francistown / Maun / Kasane. Zvolíte-li dopravu po zemi, pak s sebou určitě mějte platný mezinárodní řidičský průkaz, registrační dokumenty a nezapomeňte, že se řídí na levé straně silnice. Na letištích a v hlavních turistických oblastech je pak běžně dostupná půjčovna aut.

Vízum do Botswany

Občané České republiky mohou vstupovat a pobývat na území Botswanské republiky bez víz. Bezvízový styk se týká cest za účelem turistickým, oficiálním a obchodním. Celková doba pobytu bezvízového pobytu nesmí přesáhnout celkem 90 dní (kumulativně) během jednoho roku.

Kromě platného cestovního dokladu by všichni cizinci při návštěvě Botswany měli při vstupu do země zdůvodnit účel cesty, popř. uvést kdo je do Botswany zve a kdy hodlají opustit zemi. Z tohoto důvodu mohou být při vstupu do země požadováno předložení dokumentů jako zpáteční letenka, potvrzení o ubytování, kontakt na zvoucí osobu apod.

Vzhledem k tomu, že opakovaně dochází k tomu, že někteří botswanští imigrační úředníci si nejsou vědomi bezvízového režimu pro občany ČR, doporučujeme, aby si cestující do země vzali kopii nóty uvedené na webové stránce.

Časté dotazy

Pro cestovatele z Evropy není žádné očkování povinné, doporučuje se však očkování proti malárii, pokud cestujete do oblastí: Mpumalanga, Limpopo a severní části provincie KwaZulu-Natal. V případě, že do poletíte do Jihoafrické republiky z některé ze zemí subsaharské Afriky, např. Zambie či Tanzanie, budete muset podstoupit očkování proti žluté zimnici. Pokud se turista pohybuje v malarické oblasti, není vhodné používat parfémy a vodu po holení, naopak se doporučuje repelent a nošení košile s dlouhým rukávem a dlouhých kalhot.V některých oblastech na severu a východě země se vyskytují paraziti, kteří způsobují onemocnění bilharzií v říčkách, řekách, jezerech a přehradách, jedinou ochranou je se těmto místům vyhnout. Voda ve většině měst je čistá, nezávadná a bezpečná na pití. Téměř ve všech hotelech, lodžích apod. je k dispozici balená voda.

Děti, které cestují do JAR, musí mít souhlas s cestou od obou rodičů a také originál rodného listu nebo jeho kopii, který je přeložen do angličtiny a úředně ověřen.

Obecně vzato je JAR bezpečnou a moderní zemí, nicméně i zde jsou oblasti, které jsou rizikovější. Stejně jako jinde ve světě je v JAR třeba mít své věci např. v hotelové lobby či před hotelem pod dohledem, cenné věci je třeba uložit do hotelového trezoru. Nedoporučujeme se procházet po ulici osamoceně po setměni, auto je třeba zamykat a nenechávat uvnitř žádné věci. Rovněž se doporučuje do cíle cesty dorazit za světla. Pokud je v plánu návštěva chudých čtvrtí, mějte na paměti, že i Vaše skromnější ošacení může pro místní vypadat luxusněji, než si myslíte.

Nejkrásnější fotografie pořídíte s příchodem jihoafrického jara, to začíná v září. Krajinu Severního a Západního Kapska pokryjí květinové koberce. Naprosto úžasné fotografie lze v tomto ohledu pořídit v oblasti zvané Namaqualand, krajina je zde poseta všemi odstíny fuchsiové, růžové, žluté a oranžové díky hvězdnicovým rostlinám a sukulentům. Květy se otevírají jen za slunných dní a nejkrásnější pohled na ně je mezi 11.-16.hodinou. Pokud se budete pohybovat naopak východním směrem od Kapského Města, pak kromě velmi známé oblasti Garden Route, kam pěší  turisté rádi jezdí i v květnu nebo červnu, můžete u Hermana spatřit hejna velryb s mláďaty. Přiznivci tradičního safari a lovů beze zbraní by měli do JAR zamířit v červnu, tedy v období sucha, kdy se zvířata stahují k napajedlům v hojném množství, případě v září, kdy se rodí mláďata.

Ano, kombinovat můžete kterékoliv země budete chtít. Oblíbenou kombinací našich klientů je poznávání v Africe se zastávkou v Dubaji. Vřele doporučujeme kombinaci poznání v JAR s pobytem u moře v Mosambiku, který je zatím naprosto panenský s minimem turistů a také teplejším mořem. Pobyt v JAR se často kombinuje se zastávkou u Viktoriiných vodopádů či se safari v Botswaně, domníváme se však, že je spravedlivější každé z této zemí věnovat samostatný čas, protože každá nabízí opravdu hodně a jen tak neochudíte zážitky z jedné země na úkor druhé.

Jihoafrická republika je známá pro své dlouhé slunečné dny. V letním období, tedy od prosince do února, stačí do kufru zabalit příjemné a lehké ošacení, nicméně v domech se obvykle netopí, takže je třeba mít sebou něco teplejšího pro tyto situace. Nejvíce chladno je od května do srpna, citelný je zejména vysoký teplotní rozdíl mezi dnem a nocí. Denní teploty se v zimním období pohybují kolem 18 stupňů, noční jen kolem tří,  na většině území JAR je v zimě sucho. Jelikož JAR je ale velmi rozlehlá, liší se situace region od regionu, např. na jihu a jihozápadě Kapska prší i v zimě. Ve většině z devíti jihoafrických provincií prší hlavně v létě. Na vrcholcích hor Západního Kapska a také v Dračích horách padá sníh a i v létě je na horách chladno, v odpoledních hodinách se často objevují bouřky. V některých oblastech u moře je vysoká vlhkost.

Na počasí se váže také termín hlavních prázdnin, které jsou v JAR v prosinci a lednu, v této době Jihoafričané hojně navštěvují pláže a hory. Velký nápor zažívají turistické oblasti také během velikonoc a o dalších školních prázdninách v červnu a červenci. V lednu se konají závody kánoí k ústí řeky Umgeni, koncerty, divadelní festivaly a v únoru v Braamfonteinu u Johannesburgu slavný taneční festival. V Durbanu v tuto dobu probíhá poněkud drsná hinduistická slavnost s názvem Kavady Festival. Pokud propichování kůže háky není pro Vás, pak doporučujeme zamířit do Durbanu v dubnu a zúčastnit se Festivalu světel, jehož součástí je i chůze hinduistů po žhavém uhlí. Velmi populární jsou v březnu vinobraní v Západním Kapsku a jazzový festival v Kapském Městě. V červenci přijíždějí do Durbanu nejlepší světoví surfaři, aby se zúčastnili vyhlášeného mistrovství.

Největší krásou turisty Jihoafrická republika ohromuje v září a říjnu, kdy jsou teploty nejpříjemnější a kdy příroda s příchodem jara rozkvétá. Teplé dny a chladné noci v květnu a červnu vítají pěší turisté, pozorovatelé zvěře si zase pochvalují období od června do srpna, kdy se u napajedel shromažďuje velké množství zvěře.

V prosinci je nejrušněji v Sun City, kde se tradičně koná třpytivá soutěž o Miss JAR a světový golfový turnaj Nedbank Golf Challenge..

Počasí

Počasí v Botswaně je jen částečně suché. Ačkoliv je po většinu roku sucho a horko, střídají se zde i deštivé sezóny, které přicházejí na řadu v letních měsících. Srážkovost je nevyzpytatelná a silně regionální, což v praxi znamená, že zatímco v jedné oblasti dochází k silným deštům, o 10 kilometrů dál je naprosté sucho. Po těchto srážkách obvykle dochází k silnému rozbřesku slunce, díky čemuž se voda příliš nevsakuje do půdy, ale vypařuje do vzduchu.

Výše zmíněná letní sezóna začíná v listopadu a končí v březnu. Obvykle je doprovázena vysokými teplotami, nicméně během ní dochází k výše zmíněným dešťům, oblačnosti a dočasně nižším teplotám. Zimní sezóna začíná v květnu a končí v srpnu, během níž je naprosté sucho. Dny jsou vždy slunné a příjemně hřejivé, avšak noční teploty se mohou propadnout až pod bod mrazu v určitých oblastech jihozápadu.

Období mezi létem a zimou, tj. duben, počátek května, září a říjen jsou sice stále význačné suchem, nicméně dny jsou o něco chladnější než v létě a noci jsou teplejší než v zimě.

Následující tabulka zachycuje minimální a maximální teploty vzduchu v Botswaně (Gaborone):

  Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec
Průměrná maximální 33 32 31 29 26 23 23 26 30 32 32 33
Průměrná minimální 20 19 17 13 8 5 4 7 12 16 18 19

 

Lokalita

Botswana se rozprostírá v jižní části Afriky v přímém sousedství Jihoafrické republiky, Namíbie, Zimbabwe a Zambie. Patří k těm z mála zemí, které nemají přístup k moři, nicméně se svou rozlohou přesahující 581 730 km² a pozoruhodnou geografií nabízí cestovatelům jedinečné možnosti vyžití v souladu s přírodou a pozorování zcela autentického safari. Ve vnitrozemí se nachází několik přírodních rezervací, parků (např. Národní park Chobe, přírodní rezervace Kalahari atd.) a chráněných oblastí, přičemž ta nejpoutavější místa naleznete pravděpodobně v okolí delty řeky Okavango, která je dárcem života celé oblasti. Většina měst vč. hlavního města Gaborone je koncentrováno na jihovýchodě při hranicích s Jihoafrickou republikou. Možností, jak se dopravit do Botswany je více, avšak vždy se dvěma přestupy. Například při letu přes Frankfurt trvá cesta v přibližně okolo 19 hodin.

Služby

  • luxusní pobytové a poznávací okruhy na míru
  • kombinované pobyty na míru s okolními zeměmi jako např. Jihoafrická republika, Tanzánie atd. nebo s ostrovy Indického oceánu jako Mauricius, Maledivy či Seychely,
  • leteckou dopravu pravidelnou linkou či privátním jetem
  • asistenci při příletu - možnost zajistit speciální uvítací balíček (květiny, salónek),
  • privátní transfery,
  • samostatné ubytování v hotelech 3* -5* na libovolný počet nocí s vybraným typem stravování, a to v klasických hotelech mezinárodního standardu či stylových zařízeních jako jsou lodže na deltě Okavanga, luxusní stany v přírodních rezervacíh atd.
  • fakultativní výlety,
  • autentické safari, lety horkovzdušným balónem, trekking a jiné outdorové aktivity atd.

Už se vidíte na báječné dovolené zrovna tady? Napište, na čem vám záleží a my se o to postaráme.

*
*
*
Ing. Júnis El Hassan
<span>Marketingový a obchodní<br>manažer</span>

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

+420 737 501 912

junis.hassan@palmyratour.cz

Souhlasím se zpracováním uvedených údajů pro účel vzájemné komunikace a poskytnutí obchodní nabídky v souvislosti mou poptávkou. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.


Načerpejte inspiraci na našem cestovatelském blogu

Nejčtenější

Kouzlo cestování na míru

23. 10. 2017 Naše názory

Znáte ten pocit, kdy Vás po příletu na dovolenou čeká Vaše osobní delegátka, aby Vám vyřídila zavazadla, zatímco Vy čekáte ve VIP salónku a řidič Vás očekává v přepychovém autě, kterým Vás odveze do pohodlí Vaší luxusní privátní vily uprostřed…

Kouzlo cestování na míru

Autorem článku je Ing. Júnis El Hassan

Přečtěte si celý příběh
Nejčtenější

Safari a luxus v Botswaně

15. 02. 2018 Z našich cest

Četli jste už článek o mé cestě k Viktoriiným vodopádům? Pokud ne, pak vám určitě doporučuju začít čtení právě tam, protože to bylo v Zimbabwe, kde začal tento příběh, na který chci dnes navázat. U vodopádů jsem prožil tři úžasné listopadové dny…

Safari a luxus v Botswaně

Autorem článku je Ing. Júnis El Hassan

Přečtěte si celý příběh

Proč cestovat s naší rodinnou cestovní kanceláří?

 

Dlouholeté zkušenosti

Zkušenost se počítá
a jen málokdo ji má.
Nevěříte? Ozvěte se nám.

 

Absolutní znalost

Z Orientu sami pocházíme
a své destinace známe
jako nikdo jiný.

 

Osobní přístup

Nejsme jen cestovka, ale rodina.
Vyslechneme si Vás a postaráme se
o každé prání.

 

Flexibilita

Pracujeme dnem i nocí,
protože rodinný podnik je
naším dítětem.

 

Jedinečné možnosti

Díky našemu původu i kontaktům
umíme zařídit to, co jiní
nedokážou.

Individuální poptávka

Souhlasím se zpracováním uvedených osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení formou emailového newsletteru od CK Hassan El Hassan - Palmyra Tour. Pro dokončení této registrace k newsletteru potvrdím svůj zájem kliknutím na odkaz v emailu, který následně obdržím od CK. Beru na vědomí, že proti zasílání obchodních sdělení mohu vznést kdykoliv námitku, a to buď na adrese cestovní kanceláře nebo e-mailem zaslaným na e-mailovou adresu info@palmyratour.cz. V tomto případě mi nebude cestovní kancelář dále zasílat obchodní sdělení, ani jinak zpracovávat uvedené údaje pro účely přímého marketingu. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.