Vidíme, že jste od nás kousek. Nechcete se stavit na pravou arabskou kávu? Jsme v centru Prahy jen km od Vás. Po - Pá: 11 - 17 hod

Zpět nahoru

Bangladéš

Bangladéš

Sedmá nejlidnatější země světa leží v deltě řek Gangy a Brahmaputry, které jsou sice pro zemi díky úrodným náplavám požehnáním, na obživu celé populace, která má nejvyšší hustotu zalidnění na světě, to však nestačí, zvláště, když každoroční monzuny, povodně a tajfuny si každý rok kus úrodné půdy ukrojí. 

Relativně vysoké výnosy zemědělství, které produkuje rýži, pšenici, kukuřici, bavlník, jutu a čaj, vysoký přírůstek obyvatel neuživí, a tak země patří k nejchudším na světě. Všeobecný nedostatek se promítá  do celé infrastruktury, špatného stavu silnic a železnic, proto je hlavním dopravním prostředkem lodní doprava. Ta je také součástí nejoblíbenějších turistických tras, a to především v oblasti Sundarbanu s největšími mangrovníkovými porosty na světě a slavnými bengálskými tygry, a Rangamati, které zdobí vnitrozemské jezero Kaptai s nádhernou horskou scenérií. Čitagonské hory s výškou přes tisíc metrů nad mořem jsou přitom jedinou bangladéšskou oblastí, kde se povrch zvedá do výšky. Hory se směrem k Barmě svažují k moři a téměř u jejích hranic přecházejí v nejatraktivnější panenské pláže, které jsou nejdelší na světě, známé pod označením Cox´s  Bazaar. 

Turistům má Bangladéš rozhodně co nabídnout. Přestože se 90% obyvatel hlásí k islámu, po celé zemi je rozeseto velké množství budhistických a hinduistických památek včetně Paharpuru, jediného a největšího budhistického kláštera na jih od Himáláje, který je na seznamu Unesco podobně jako mešita z 15.století  v Bagherhatu.  Hlavní město Dháku charakterizuje řada budov, jež jsou symbolem boje za bengálskou svébytnost, jazyk a státní útvar.  Moderní a unikátní budovu parlamentu by nikdo v Bangladéši patrně nečekal, naopak častým turistickým cílem jsou největší čajové plantáže na světě v Srimongalu a kmenové vesnice a tropické pralesy v jejich okolí.

Cesty na míru do Bangladéše

Láká Vás Bangladéš? Podívejte se jaké zájezdy na klíč pro Vás umíme připravit a ozvěte se nám. Plníme každé přání.

Nabídka zájezdů zde

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Nebo se můžete podívat na nejčastější dotazy

Lokalita

Bangladéš je asijskou zemí pozoruhodně vnořenou do území Indie a jen nepatrně sousedící s Barmou. Hlavní město Dhaka se nalézá téměř v samotném srdci zeleného území, nedaleko něj proudí řeka Džamuna, jež je soutokem známé řeky Brahmaputry a Padmy. Džamuna pokračuje směrem na jih, kde ústí do Bengálského zálivu, jenž lemuje celou jižní stranu Bangladéše. Většina země je rovinatá a protkaná hustou sítí řek a říček, což umožnilo rovnoměrnou alokaci měst napříč zemí. Jediná horská oblast se nachází u hranic s Barmou, jejím klenotem je jezero Kaptai. Na severovýchodě lze narazit na obrovské čajové plantáže v mírně zvlněné krajině a zachovalé pralesy. Turisticky nejatraktivnější místa jako např. Sundarban, kde se ještě vyskytují bengálští tygři, se nachází na jihozápadě. Na jihovýchodě se nalézá nejdelší přírodní pláž na světě Cox's Bazar a také přístav Chitagong, kde se likvidují vysloužilé zámořské lodě. Letecké spojení doporučujeme linkou Praha - Istanbul - Dháka, které trvá okolo 13 hodin.

Počasí

Zimní měsíce od října do února je sušší a teploty se pohybují od 11 do 20 stupňů, letní měsíce od března do září znamenají vysokou vlhkost a teploty v rozsahu od 21 do 38 stupňů s velkým množstvím monzunových srážek, a to zejména od června do srpna,  99% srážek přitom spadne v červenci, zatímco nejskromnější jsou v tomto ohledu měsíce prosinec a leden.

Následující tabulka znázorňuje průměrné měsíční teploty v Dhace:

  Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec
Průměrná maximální 25 26 32 33 32 31 31 31 30 29 27 25
Průměrná minimální 11 16 21 23 24 25 26 26 26 24 18 12

Praktické informace

Rozloha: 144 tisíc km², z toho 7% tvoří vodní plochy
Počet obyvatel: více než 162 milionů
Hlavní město: Dháka
Státní zřízení: parlamentní republika
Hlava státu: prezident
Měna: bangladéšská taka, 1 Kč = 3,75 BDT  (k 15.1.2020)
Časový posun: v zimě +5 hodin, v létě +4 hodiny
Jazyk: úředním jazykem je bengálština, druhým hojně používaným jazykem je angličtina
Náboženství: V Bangladéši je víra typickým způsobem, dle kterého se Bengálci identifikují a řadí ve společnosti. Většina obyvatel, tedy zhruba 90%, se hlásí k islámu. Zbylá část populace vyznává hinduismus a budhismus. Ačkoliv jsou zde příslušníci i jiných náboženství, jejich počet je zanedbatelný. Za zmínku stojí, že bangladéšská konstituce uznává pouze islám, křesťanství, hinduismus a budhismus.
Nouzová volání: policie 999, záchranná služba 199, požárníci 9555555
Očkování: není povinné, nicméně při vstupu do země může být vyžadován mezinárodní očkovací průkaz, který potvrzuje očkování proti  tyfu, choleře, tetanu, obrně a paratyfu A,B, očkování proti zimní zimnici je vyžadováno pouze od cestujících ze zemí s jejím výskytem.  Vzhledem k tomu, že jakákoli zdravotní péče je na nízké úrovni a dostupná pouze v soukromém sektoru, doporučujeme některé preventivní typy očkování např. proti žloutence, v případě cesty v době dešťů proti choleře a ev. preventivní antimalarika atp.. Rozhodně se doporučuje používat pouze balenou vodu a mít sebou léky proti průjmu.
Elektřina: na mnoha místech nebyla zavedena a tam, kde je, dochází k výpadkům a jejímu kolísání, napětí je ve všech velkých městech 220 V,  adaptér se určitě bude hodit

Vízum do Bangladéše

Od českých občanů je pro udělení víza vyžadován pas s minimální platností tři měsíce od data plánovaného vstupu, vízum poté obdrží cestující přímo pří příletu v současnosti za 50USD, doporučujeme souběžně s udělením víza požádat o potvrzení celního prohlášení, které je nutné předkládat při výměnách peněz.

 

Služby

  • zájezdy na míru včetně kombinací různých zemí, např. s pobytem v Dubaji
  • privátní nebo skupinové poznávací okruhy s průvodcem a řidičem
  • letenky za zvýhodněných podmínek v rámci celého balíčku služeb včetně vnitrostátních přeletů v Bangladéši

Už se vidíte na báječné dovolené zrovna tady? Napište, na čem vám záleží a my se o to postaráme.

*
*
*
PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Souhlasím se zpracováním uvedených údajů pro účel vzájemné komunikace a poskytnutí obchodní nabídky v souvislosti mou poptávkou. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.


Načerpejte inspiraci na našem cestovatelském blogu

Napříč Kuvajtem, Bahrajnem a Katarem, 1. část

07. 12. 2015 Z našich cest

Inspirací pro řadu našich poznávacích zájezdů jsou sami zákazníci. Převážně na jejich přání sestavujeme programy, které obvykle mají zaplnit prázdná místa v cestovatelské mapě našich klientů a právě několika z nich zbývalo navštívit ještě tři…

Napříč Kuvajtem, Bahrajnem a Katarem, 1. část

Autorem článku je Dr. Hassan El Hassan

Přečtěte si celý příběh
Nejčtenější

Kouzlo cestování na míru

23. 10. 2017 Naše názory

Znáte ten pocit, kdy Vás po příletu na dovolenou čeká Vaše osobní delegátka, aby Vám vyřídila zavazadla, zatímco Vy čekáte ve VIP salónku a řidič Vás očekává v přepychovém autě, kterým Vás odveze do pohodlí Vaší luxusní privátní vily uprostřed…

Kouzlo cestování na míru

Autorem článku je Ing. Júnis El Hassan

Přečtěte si celý příběh

Proč cestovat s naší rodinnou cestovní kanceláří?

 

Dlouholeté zkušenosti

Zkušenost se počítá
a jen málokdo ji má.
Nevěříte? Ozvěte se nám.

 

Absolutní znalost

Z Orientu sami pocházíme
a své destinace známe
jako nikdo jiný.

 

Osobní přístup

Nejsme jen cestovka, ale rodina.
Vyslechneme si Vás a postaráme se
o každé prání.

 

Flexibilita

Pracujeme dnem i nocí,
protože rodinný podnik je
naším dítětem.

 

Jedinečné možnosti

Díky našemu původu i kontaktům
umíme zařídit to, co jiní
nedokážou.

Individuální poptávka

Souhlasím se zpracováním uvedených osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení formou emailového newsletteru od CK Hassan El Hassan - Palmyra Tour. Pro dokončení této registrace k newsletteru potvrdím svůj zájem kliknutím na odkaz v emailu, který následně obdržím od CK. Beru na vědomí, že proti zasílání obchodních sdělení mohu vznést kdykoliv námitku, a to buď na adrese cestovní kanceláře nebo e-mailem zaslaným na e-mailovou adresu info@palmyratour.cz. V tomto případě mi nebude cestovní kancelář dále zasílat obchodní sdělení, ani jinak zpracovávat uvedené údaje pro účely přímého marketingu. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.