Vidíme, že jste od nás kousek. Nechcete se stavit na pravou arabskou kávu? Jsme v centru Prahy jen km od Vás. Po - Pá: 11 - 17 hod

Zpět nahoru

Súdán

Súdán

Súdán přes veškerou negativní medializaci není zemí opuštěnou, chudou a bezvýznamnou. Je to jedna z největších zemí Afriky. Díky ní a jejímu zlatu kdysi starověcí Egypťané pohádkově zbohatli a i dnes se pod zemí Súdánu skrývá obrovské bohatství. A nejde jen o drahocenné rudy, ropu, atp., ale také o odkaz starověké říše Kúš, jejíž minulost bojuje s návějemi Núbijské pouště severovýchodně od Chartúmu. Kdysi dávno její přítomnost jasně oznamoval pozlacený vrchol posvátné hory Barkal, dnes ji postupně odkrývají týmy archeologů.  Pyramidová pole sice nedosahují egyptské pompéznosti, ale počtem ty egyptské hravě předčí. Na území Súdánu v Napatě, El Kurru a Meroe lze spatřit na 180 pyramid a výprava k nim má jakési koloniální kouzlo, zvláště když pouštní objevy zpestřuje plavba po nilských kataraktech. Kolem břehů Nilu se v husté zeleni pod datlovými palmami choulí milé vesničky, zajímavé ptactvo a pole ibišků, z nichž se vyrábí skvělý čaj  karkade. Čas od času minete rozesmáté rybáře, školáky či zajímavé skalní útvary s pustými plážemi. Nil je pro Súdán život a západy slunce v Chartúmu nad soutokem obou jeho toků Bílého a Modrého Nilu jsou naprosto okouzlující. Chartúm dýchá koloniálními časy, venkovskou atmosférou i záblesky hektické civilizace, možná správný čas pro návštěvu než se genius loci vytratí. Naštěstí je vše podřízeno diktátu pouště a Nilu: z písku se obyvatelé takřka rodí, celý život mají písek pod nohama a do písku jsou pohřbeni, snad proto má súfismus v Súdánu tak silné kořeny. Tance dervišů v Omdurmánu každé páteční odpoledne jsou velkým duchovním zážitkem, fascinující podívanou, které se aktivně může zúčastnit každý přihlížející.

Cesty na míru do Súdánu

Láká Vás Súdán? Podívejte se jaké zájezdy na klíč pro Vás umíme připravit a ozvěte se nám. Plníme každé přání.

Nabídka zde

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Nebo se můžete podívat na nejčastější dotazy

Lokalita

Velice rádi bychom psali o geografii jednotného Súdánu, jenž kdysi býval velkou a mocnou zemí, nicméně nám nezbývá než mluvit o Súdánu bez jeho nyní samostatně fungujícího jižního bratra (Jižní Súdán). Celková rozloha nové země činí 1 886 068 km² a hlavní město Chartúm nalezneme dobře umístěné přibližně ve středu celého území na soutoku Bílého a Modrého Nilu. Sever země je takřka neobydlený a většina aktivit a měst se koncentruje podél Nilu a na jihozápadu. Súdán má dnes přístup k Rudému moři, u něhož disponuje relativně menším pobřežím s výtečnými podmínkami pro potápění. V neposlední řadě se sluší uvést, že sousedy Súdánu jsou Egypt, Čad, Centrální africká republika, Jižní Súdán,  Etiopie a Eritrea.

Služby

  • poznávací okruhy pro individuální cestovatele v garantovaných termínech v angličtině
  • služební a individuální cesty na míru s českým průvodcem včetně víz
  • poznávací okruhy na míru i pro malé skupiny
  • letenky
  • vízum (pouze společně s pobytem)
  • tematické cesty
  • individuální potápění u Rudého moře

Počasí

Země na „na výšku“  má cca 2 tisíce kilometrů a 1700 km na „šířku“, sever má tropické pouštní  podnebí, které mj.  způsobuje velký teplotní rozdíl mezi dnem a nocí.  Letní teploty se pohybují mezi 35-50 stupni, pro turistiku a návštěvu severního Súdánu jsou nejpříhodnějšími měsíce říjen až duben, ale nejoptimálnější je období od konce listopadu až po počátek února. V měsících říjen, listopad, březen a duben se denní teploty pohybují mezi 30-37 stupni přes den a mezi 24-29 stupni během noci. V prosinci, lednu a únoru je přes den 25-30 stupňů,  přes noc ale jen 15-21 stupňů.  Vlhkost se pohybuje mezi 20-40 procenty, žádné srážky ani deště se nevyskytují.  Severní část někdy zasahují písečné bouře. V jižní polovině země se projevuje rovníkové monzunové podnebí, má vlhké letní a suché zimní období. Množství srážek se zvyšuje od severu k jihu, kde dosahují  500-1500 mm, od října do dubna se v některých oblastech ale nevyskytují vůbec.

Následující tabulka znázorňuje průměrné denní teploty vzduchu v Súdánu:

  Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec
Průměrná maximální 31 33 37 40 42 41 38 37 39 39 35 32
Průměrná minimální 16 17 21 24 27 27 26 25 26 26 21 17

Praktické informace

Rozloha: 1 886 068 km²
Počet obyvatel: 40 187 000
Hlavní město: Chartúm
Státní zřízení: republika
Hlava státu: prezident
Měna: nová súdánská libra SDG, 1 SDG = 3,88 Kč (1.12.2016), libra se dále dělí na 100 piastrů a 1 piastr na 10 millímů. Peníze doporučujeme vyměnit přímo na letišti, dále je  možná směna  v hotelech, bankách či směnárnách ve městě.  Jejich otvírací doba je  od neděle do čtvrtka : 8.30 - 12.00 . Úředníci ve směnárnách obvykle žádají pas, doklad o výměně pečlivě uschovejte.
Kreditní karty: se až na jednu výjimku nedají vůbec použít, takže je třeba mít s sebou zásadně hotovost, v úředním obchodním styku se vzhledem k současné politické situaci používá výhradně euro.
Obchody jsou otevřeny od 8 do 14,00 a od 17 do 20,00, některé obchody mají v Chartúmu zavřeno i v neděli,v jihosúdánské Džubě naopak jsou některé obchody otevřeny i v pátek a sobotu.
Vládní úřady mají otevřeno od 7,30 do 14,30, pošta od 8,30 do 13,00 a od 17,30 do 18,30.
Časový posun: +1 hodina v létě, zatímco v zimním období činí rozdíl +2 hodiny
Jazyk a etnikum: arabština, kterou hovoří více než polovina obyvatelstva. Angličtinou se dorozumívají mezi sebou hlavně cizinci, z nichž jsou  v Súdánu nejvíce zastoupeni Angličané, Řekové, Italové a Indové. Zbytek obyvatelstva pak používá domorodé jazyky, na východě se jedná o směs kušitštiny a arabštiny, na severu je to núbijština s řadou dialektů, která se řadí k tzv. nilotským jazykům.  Na západě v Darfúru se mluví arabsky a nejvíce toto území zastupuje etnikum zvané Fúrové.  Jihozápad zastupuje hlavně etnikum Zande. Hory v centrálním Súdánu reprezentují jazyky ze skupiny Niger-Kordofan. Jižní provincie, kde potkáte  nejvyšší a nejtmavší lidskou skupinu na světě ( jde o kmeny Dinka, Nuer, Šilluk, Bari, Lotuko, Anuak, Ačoli a další s průměrnou výškou 182 cm), hovoří nilotskými jazyky, které tvoří pojítko mezi materiální a duchovní kulturou oblasti. Celkem ale v Súdánu žije 570 etnických skupin a mísí se v něm 100 jazyků.
Náboženství: islám je státním náboženstvím a hlásí se k němu 70% obyvatelstva, 25%   černošského obyvatelstva jihu praktikuje animismus, 5% reprezentují křesťané
Nouzová volání: 999 policie, 995 turistická policie
Očkování: není povinné, doporučujeme očkování proti hepatitidě, v oblasti severního Súdánu od listopadu do února je výskyt moskytů velmi nízký a riziko velmi malé, proto aplikaci antimalarika jen doporučujeme, do oblasti jižního Súdánu je ale nutné se očkovat jak  proti žluté zimnici , tak brát  antimalarika. Hygiena je pro naše klienty zajištěna maximální včetně dostatečného množství filtrované vody k pití během cest, možnosti koupele či  naprosto nezávadné vody pro čištění chrupu apod.
Elektřina: elektřina má zpravidla napětí 240 V, pro případ neočekávaného výpadku elektřiny je dobré s sebou mít svítilnu
Mobilní telefony: pokrytí Súdánu mobilní sítí má konstantě stoupající tendenci. Ve všech velkých místech nyní mobilní telefony fungují, i když se někdy musí čekat na uvolnění linky. Telefonní předvolba pro Súdán je 00249. Mobilní spojení s ČR je bezproblémové
Doprava: v hlavním městě je velmi chaotická a tvoří se zácpy, mimo hlavní město nejsou všude klasické asfaltové silnice, ale zpevněné kamenité vozovky či písečné cesty,  z tohoto důvodu se během safari používají terénní vozy, v případě našich klientů se jedná o klimatizované vozy 4WD typu Toyota Land Cruisers  nebo Toyota Hilux Double Cabin.  Pro rychlejší přepravu slouží lokální letiště, kterých je kromě Chartúmu celkem 23, jejich hustá síť pokrývá celou zemi

Vízum do Súdánu

Vízum se vyžaduje a zajišťuje se naším prostřednictvím.  Protože jde o zdlouhavý proces, je třeba s přípravou cesty začít včas, a to nejméně 4 týdny předem s ohledem na řadu případných svátků.  Klient musí do naší kanceláře dodat osobní údaje, 2 fotografie a vyplnit příslušné formuláře. Pas nesmí obsahovat izraelské razítko a musí být platný nejméně 6 měsíců od data plánovaného návratu.  Po vydání víza je třeba sebou do Súdánu vzít další podklady pro pasovou registraci dle pokynů cestovní kanceláře.

Už se vidíte na báječné dovolené zrovna tady? Napište, na čem vám záleží a my se o to postaráme.

*
*
*
PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Souhlasím se zpracováním uvedených údajů pro účel vzájemné komunikace a poskytnutí obchodní nabídky v souvislosti mou poptávkou. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.


Načerpejte inspiraci na našem cestovatelském blogu

Nejčtenější

Cestování do Arábie je holé šílenství!

15. 05. 2015 Naše názory

Proč by někdo chtěl utrácet velké peníze a cestovat do válkou zmítané Arábie? Na každém rohu číhá nebezpečí, místním se nedá věřit a stejně, co je tam vůbec k vidění? Podle mnohých Čechů je cestování do Arábie prostě holé šílenství!

Cestování do Arábie je holé šílenství!

Autorem článku je Ing. Júnis El Hassan

Přečtěte si celý příběh

Také jste nikdy neslyšeli o súdánských pyramidách?

02. 10. 2014 Příběhy a kultura

Nic nevyvolá v okolí takovou vlnu skepse, jako oznámení, že chcete jen na dovolenou do Súdánu. O této zemi většina obyvatel v našich zeměpisných šířkách má jen představu v souvislosti s články o Dárfúru a s pouštěmi připomínajícími měsíční…

Také jste nikdy neslyšeli o súdánských pyramidách?

Autorem článku je PhDr. Helena El Hassanová

Přečtěte si celý příběh

Proč cestovat s naší rodinnou cestovní kanceláří?

 

Dlouholeté zkušenosti

Zkušenost se počítá
a jen málokdo ji má.
Nevěříte? Ozvěte se nám.

 

Absolutní znalost

Z Orientu sami pocházíme
a své destinace známe
jako nikdo jiný.

 

Osobní přístup

Nejsme jen cestovka, ale rodina.
Vyslechneme si Vás a postaráme se
o každé prání.

 

Flexibilita

Pracujeme dnem i nocí,
protože rodinný podnik je
naším dítětem.

 

Jedinečné možnosti

Díky našemu původu i kontaktům
umíme zařídit to, co jiní
nedokážou.

Individuální poptávka

Souhlasím se zpracováním uvedených osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení formou emailového newsletteru od CK Hassan El Hassan - Palmyra Tour. Pro dokončení této registrace k newsletteru potvrdím svůj zájem kliknutím na odkaz v emailu, který následně obdržím od CK. Beru na vědomí, že proti zasílání obchodních sdělení mohu vznést kdykoliv námitku, a to buď na adrese cestovní kanceláře nebo e-mailem zaslaným na e-mailovou adresu info@palmyratour.cz. V tomto případě mi nebude cestovní kancelář dále zasílat obchodní sdělení, ani jinak zpracovávat uvedené údaje pro účely přímého marketingu. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.