Vidíme, že jste od nás kousek. Nechcete se stavit na pravou arabskou kávu? Jsme v centru Prahy jen km od Vás. Po - Pá: 11 - 17 hod

Zpět nahoru

Pákistán

Pákistán

Pákistán je zemí, kde vznikla jedna z nejúžasnějších mírumilovných civilizací minulosti a která se díky strategické poloze změnila v naší současnosti v území, o které tiše soupeří snad všechny velmoci. mj. i z tohoto důvodu vznikla na jihu v Karáčí jedna z největších městských aglomerací na světě se všemi jejími důsledky, klady i zápory. 

Překotný vývoj a snaha obyvatel se v moderním světě uplatnit se promítla do prudkého rozvoje školství a moderních technologií, což je patrné především v uměle vybudované metropoli Islamabádu. Tradice a historie jsou viditelné v kulturně  intelektuálním Lahore, které nejvíce ze všech míst upozorňuje na slavnou mughalskou éru a islámskou část historie.  Naši klienti mohou zavítat také do míst, která se obvykle nenavštěvují, do pevnosti Rohtas, jež je zanesena na seznamu Unesco, a do solných dolů Chevra, které jsou druhé největší na světě a také upomínkou na britskou koloniální éru. 

Archeologické areály, které odkazují na slavnou dobu civilizací kolem Indu,  a to zejména Mohendžo Daro a  Harrapa, či pozdější multikulturní Taxila, jsou téměř povinnými body itineráře. Největším pokladem Pákistánu je ovšem jeho příroda a horské scenérie severu s osmitisícovými velikány, pod jejichž vrcholy žije ve tvrdých podmínkách velmi mírumilovné a pohostinné obyvatelstvo. Horská trasa může  mířit  na sever země do oblasti Skardu - výchozího bodu horolezeckých výprav na K2  či  ekologických  průzkumů zdejších ledovců. V oblasti mezi Skardu a Gilgitem byl vyhlášen Centrální Karakoramský národní park - největší pákistánská chráněná přírodní plocha. Gilgit s přilehlými údolími Hunza, Haramoš, Naltar  a Nagar, které  se díky jednomu literárnímu dílu staly legendou o ztraceném ráji Šangri-La, obývají etnicky a nábožensky různorodé zajímavé skupiny obyvatelstva, s nimiž se lze blíže seznámit hlavně při příležitosti každoročních turnajů póla či na tržišti v Gilgitu.  Lze na něm slyšet doslova směsici jazyků: urdu, angličtinu, ujgurštinu, wakhi, burušaski, poštó, khowaštinu a další.  Zlatými hřeby cesty jsou bezesporu skvostné výhledy na velehory Nanga Parbat, Rakapoši či Ultar nad sídlem  ismailitského vládce v Karimabadu.

Cesty na míru do Pákistánu

Láká Vás Pákistán? Podívejte se jaké zájezdy na klíč pro Vás umíme připravit a ozvěte se nám. Plníme každé přání.

Nabídka zájezdů zde

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Nebo se můžete podívat na nejčastější dotazy

Počasí

Pákistán se dělí na několik klimaticky velmi odlišných pásem, v zásadě lze počasí ale rozdělit do tří hlavních období: chladného od října do února, horkého od března do června a monzunového od července do září.  V jižních velmi teplých oblastech kolem Karáčí se teploty pohybují od zimních 13 stupňů po letních 35 stupňů, v centrální oblasti (Islamabád, Lahore) zimní teploty klesají ke dvěma stupňům a v létě stoupají k 35 (Islamabád) – 42 stupňům (Lahore). V horských oblastech kolem Himálájí v zimě mrzne, zatímco letní měsíce zaznamenávají teploty až 35 stupňů.

Následující tabulka znázorňuje průměrné denní teploty vzduchu v Islamabádu:

  Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec
Průměrná maximální 17 20 25 31 36 38 35 34 33 30 25 20
Průměrná minimální 4 7 11 16 21 24 24 24 21 15 9 5

Lokalita

Pákistán, jenž byl kdysi součástí většího územního celku, je zemí o rozloze 796 095 km². Má strategickou polohu ve střední Asii při hranicích Íránu, Afgánistánu, Číny a Indie. Hlavní město Islamabád, do něhož trvá letecké spojení z Prahy přes Dubaj okolo 12 hodin, naleznete v severní části země. Za ním už se začínají postupně zvedat hory a velehory, které jsou klenotem oblasti Džamu a Kašmír. Názvy jako Nanga Parbat, Rakapoši atp. jsou pojmem. Terén této vyzývavé země je velice členitý a tvoří jej také pouštní a polopouštní oblasti, pusté skalnaté hory na západě a jihovýchodě, úrodné nížiny ve střední a jižní části země, které kdysi byly útočištěm vojsk Alexandra Velikého. Infrastruktura Pákistánu není na řadě míst na evropské úrovni, a tudíž mohou i zdánlivě krátké distance trvat několikanásobek času obvyklého např. v České republice.

Praktické informace

Rozloha: 796 095  km²
Počet obyvatel: 160 milionů
Hlavní město: Islamabád
Státní zřízení: federativní pluralitní islámská republika
Hlava státu: prezident
Měna: pákistánská rupie, 1 Kč = 6,8 PKR  (k 12.1.2020)
Časový posun: v zimě +4 hodiny, v létě +3 hodiny
Jazyk: urdu je hlavním jazykem v zemi, urdština je gramatickou stavbou severoindický dialekt ale s převahou perské slovní zásoby. Tato zvláštní řeč se později stala nejoblíbenějším jazykem muslimů v Indii, na mughalském dvoře se ovšem hovořilo persky. Rozšířeným je jazyk paštó, menšinovými jazyky jsou ty v horských údolích kolem Gilgitu. Z cizích jazyků pak vzhledem k britské koloniální minulosti vládne angličtina, na severovýchodě země se můžeme setkat s čínštinou a jejími dialekty.
Náboženství: Dominantním náboženskou skupinou Pákistánu je Islám, který praktikuje až 98% populace. Pákistánská konstituce garantuje svobodu vyznání víry, a i proto lze mezi zbylou částí obyvatel najít vyznavače jiných vír jako jsou například křesťanství, hinduismus či sikhismus.
Nouzová volání: policie 15 , lékařská pomoc 115, požárníci 16
Očkování: není povinné, běžné očkování proti neštovicím, obrně, tyfu, tuberkulóze a spalničkám je součástí naší zdravotní péče, doporučujeme očkování proti hepatitidě, v případě jižního Pákistánu se doporučují  léky proti malárii.
Elektřina: elektřina má zpravidla napětí 240 V, používají se zásuvky jako v Evropě a adaptéry nejsou třeba.

Vízum do Pákistánu

Od českých občanů se vízum vyžaduje a k jeho vyřízení je třeba dodat pas s platností minimálně šest měsíců od plánovaného data ukončení cesty, potvrzení o zaměstnání, dvě fotografie a řadu podkladů, které dodá naše kancelář, dále je nutné vyplnit poměrně obsáhlé dotazníky, po uhrazení poplatku (v současné době cca 900 Kč)  je vízum obvykle vydáno do 10 dnů. 

Služby

  • autentické zájezdy na míru včetně možnosti kombinací cest, např. s pobytem v Dubaji
  • privátní nebo skupinové poznávací okruhy s místním průvodcem a řidičem
  • ny vyžádání můžeme zajistit i českého průvodce
  • letenky za  zvýhodněných podmínek v rámci  celého  balíčku služeb včetně vnitrostátních přeletů v  Pákistánu

Už se vidíte na báječné dovolené zrovna tady? Napište, na čem vám záleží a my se o to postaráme.

*
*
*
PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Souhlasím se zpracováním uvedených údajů pro účel vzájemné komunikace a poskytnutí obchodní nabídky v souvislosti mou poptávkou. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.


Načerpejte inspiraci na našem cestovatelském blogu

Tajemství Orientu

29. 09. 2014 Příběhy a kultura

Damašek je nejdéle obývaným hlavním městem světa. Vyrostl na místě, kde byly bohaté zdroje vody a daly se vykopat artézské studně. Město se těšilo respektu Řeků, Římanů i Byzantinců. Po každé éře něco ve městě zůstalo... A proto je tajemstvím…

Tajemství Orientu

Autorem článku je PhDr. Helena El Hassanová

Přečtěte si celý příběh
Nejčtenější

Kouzlo cestování na míru

23. 10. 2017 Naše názory

Znáte ten pocit, kdy Vás po příletu na dovolenou čeká Vaše osobní delegátka, aby Vám vyřídila zavazadla, zatímco Vy čekáte ve VIP salónku a řidič Vás očekává v přepychovém autě, kterým Vás odveze do pohodlí Vaší luxusní privátní vily uprostřed…

Kouzlo cestování na míru

Autorem článku je Ing. Júnis El Hassan

Přečtěte si celý příběh

Proč cestovat s naší rodinnou cestovní kanceláří?

 

Dlouholeté zkušenosti

Zkušenost se počítá
a jen málokdo ji má.
Nevěříte? Ozvěte se nám.

 

Absolutní znalost

Z Orientu sami pocházíme
a své destinace známe
jako nikdo jiný.

 

Osobní přístup

Nejsme jen cestovka, ale rodina.
Vyslechneme si Vás a postaráme se
o každé prání.

 

Flexibilita

Pracujeme dnem i nocí,
protože rodinný podnik je
naším dítětem.

 

Jedinečné možnosti

Díky našemu původu i kontaktům
umíme zařídit to, co jiní
nedokážou.

Individuální poptávka

Souhlasím se zpracováním uvedených osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení formou emailového newsletteru od CK Hassan El Hassan - Palmyra Tour. Pro dokončení této registrace k newsletteru potvrdím svůj zájem kliknutím na odkaz v emailu, který následně obdržím od CK. Beru na vědomí, že proti zasílání obchodních sdělení mohu vznést kdykoliv námitku, a to buď na adrese cestovní kanceláře nebo e-mailem zaslaným na e-mailovou adresu info@palmyratour.cz. V tomto případě mi nebude cestovní kancelář dále zasílat obchodní sdělení, ani jinak zpracovávat uvedené údaje pro účely přímého marketingu. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.