Vidíme, že jste od nás kousek. Nechcete se stavit na pravou arabskou kávu? Jsme v centru Prahy jen km od Vás. Po - Pá: 11 - 17 hod

První český beduín

29. 09. 2014

Příběhy a kultura

Autorem článku je:  PhDr. Helena El Hassanová

První český beduín

Autorem článku je náš známý a klient Pavel Žďárský, kterému tímto děkujeme za jeho cenný příspěvek.

Alois Musil spatřil světlo světa v Rychtářově, moravské vsi poblíž Vyškova. Během gymnaziálních studií, která absolvoval v Kroměříži, Brně a Vysokém Mýtě, se rozhodl ulehčit své rodině materiální strádání na zadluženém statku a vstoupit do teologického semináře. V roce 1891 složil s vynikajícími výsledky závěrečné zkoušky a byl vysvěcen na kněze...

Po získání doktorátu v roce 1895 se dozvěděl o otevření École biblique O. S. D. v Jeruzalémě. Od arcibiskupa Theodora Kohna si vyprosil malé stipendium a odcestoval, s cílem proniknout v autentickém prostředí do samotných základů křesťanství. Od roku 1897 ve studiu pokračoval mezi jezuity na Université St. Joseph v Bejrútu. Pobyt v Orientu mu umožnila pomoc buditele a politika F. L. Riegera, sekretáře České akademie věd a umění v Praze prof. R. Dvořáka a vídeňského orientalisty prof. D. H. Müllera.

Pro Musila začalo období výzkumných výprav korunovaných významnými objevy. Stal se spolunáčelníkem dvou beduínských kmenů. Přivážel stovky okopírovaných starověkých nápisů, náčrtků, fotografií, ale i množství biblistických, archeologických, topografických, etnografických, folkloristických a botanických poznatků. Na druhou stranu také podlomené zdraví – malárii a spoustu šrámů z opakovaných, životu nebezpečných loupežných přepadení arabskými kočovníky.

Už v roce 1898 učinil svůj nejvýznamnější objev. Jako první Evropan navštívil v poušti vědecké veřejnosti dosud zcela neznámý letohrádek Amra s unikátní freskovou výzdobou s figurálními motivy. Záhy však byl vyrušen hlídkující skupinou nepřátelských jezdců, dal se na ústup a brzy došlo mezi znesvářenými kmeny k otevřenému boji. Cesta k pouštnímu zámku byla načas uzavřena. Po návratu do Evropy byl označen za lháře a podvodníka. Islám podle všeobecného poznání zakazoval figurální zobrazování a v tehdy dostupné literatuře nebyla o podobné výzdobě žádná zmínka. Musil byl první, kdo začal zažitý názor o islámském výtvarném umění bořit. Trvalo však dva roky, než se mu podařilo přivézt do Vídně důkazy.

V roce 1912 se vypravil na území dnešní Sýrie a Iráku jako průvodce prince Sixta de Bourbon-Parma, bratra arcivévodkyně a příští císařovny Zity. Musil tak pronikl k vídeňskému dvoru, kde získal nemalý vliv na arcivévodu Karla i jeho manželku Zitu. Důvěra dvora mu přinesla novou, politickou roli. Na počátku války, v letech 1914–1915, odcestoval na Východ jako císařský dvorní rada. Cílem výpravy bylo sjednotit znesvářené arabské kmeny a pohnout je k podpoře nenáviděné osmanské vlády v boji proti Dohodě. Podobný úkol měla i mise v roce 1917. Byla to jeho poslední, osmá cesta na Blízký východ.

Musilovo srdce bylo přes sympatie ke Karlovi a Zitě vždy české. Řadě krajanů pomohl v obtížné válečné době, stál i za amnestií císaře, která zachránila život „velezrádcům“ Kramářovi a Rašínovi.

V roce 1920 byl jmenován řádným profesorem Filozofické fakulty Karlovy univerzity. Klíčovou roli sehrál při založení Orientálního ústavu v Praze, které podpořil prezident T. G. Masaryk. A byl to rovněž Masaryk, který přiměl Musila, aby své celoživotní dílo, šestidílné Oriental Explorations and Studies, vydal kvůli propagaci Československa anglicky v USA, za podpory mecenáše Charlese R. Cranea. Musilovy poznatky zůstávají dodnes pro badatele nenahraditelným zdrojem informací. Jeho vědecký záběr byl obrovský a stejně rozsáhlé je i zanechané dílo. Napsal na 70 knih a přes 1200 odborných i populárních článků.

Alois Musil byl český vědec, který získal mezinárodní věhlas. V roce 1911 se stal čestným členem Dánské královské zeměpisné společnosti. Americká zeměpisná společnost mu v roce 1928 udělila zlatou medaili Charlese P. Dalyho a Musilovo jméno bylo bronzovými písmeny zapsáno v čestné síni. Po komunistickém převratu byl však zesnulý kněz postupně vymazán z paměti národa. Světově uznávaný cestovatel se stal cizincem ve vlastní zemi…

Autor článku

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Autorem článku je PhDr. Helena El Hassanová

Helena vystudovala žurnalistiku a od založení Palmyry se věnuje především rozvoji produktů. Vždy si ale najde chvilku na sepsání nějakého článku, protože psaní má v krvi a nadšení pro arabský svět se v ní nezapře.

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Nebo se můžete podívat na nejčastější dotazy

Přihlášení k newsletteru

  • Články z našich cest
    i ze zákulisí
  • Přednostní nabídky
    a akce
  • Můžete se kdykoliv
    odhlásit

Zkuste i další články z blogu

Nejčtenější

Kouzlo cestování na míru

23. 10. 2017 Naše názory

Znáte ten pocit, kdy Vás po příletu na dovolenou čeká Vaše osobní delegátka, aby Vám vyřídila zavazadla, zatímco Vy čekáte ve VIP salónku a řidič Vás očekává v přepychovém autě, kterým Vás odveze do pohodlí Vaší luxusní privátní vily uprostřed…

Ing. Júnis El Hassan
<span>Marketingový a obchodní<br>manažer</span>

Autorem článku je Ing. Júnis El Hassan

Přečtěte si celý příběh

Týden jižním Marokem, 1. část

24. 07. 2016 Z našich cest

Léto je dobou, během které se většina rodin a párů rozhodne vyrazit za mořskými vlnami, které osvěží během horkých dnů jejich těla. Ani mezi našimi klienty to není neobvyklé, nicméně je to právě tato doba, kdy se přímo nabízí vycestovat do méně…

Ing. Júnis El Hassan
<span>Marketingový a obchodní<br>manažer</span>

Autorem článku je Ing. Júnis El Hassan

Přečtěte si celý příběh

Proč cestovat s naší rodinnou cestovní kanceláří?

 

Dlouholeté zkušenosti

Zkušenost se počítá
a jen málokdo ji má.
Nevěříte? Ozvěte se nám.

 

Absolutní znalost

Z Orientu sami pocházíme
a své destinace známe
jako nikdo jiný.

 

Osobní přístup

Nejsme jen cestovka, ale rodina.
Vyslechneme si Vás a postaráme se
o každé prání.

 

Flexibilita

Pracujeme dnem i nocí,
protože rodinný podnik je
naším dítětem.

 

Jedinečné možnosti

Díky našemu původu i kontaktům
umíme zařídit to, co jiní
nedokážou.

Individuální poptávka

Souhlasím se zpracováním uvedených osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení formou emailového newsletteru od CK Hassan El Hassan - Palmyra Tour. Pro dokončení této registrace k newsletteru potvrdím svůj zájem kliknutím na odkaz v emailu, který následně obdržím od CK. Beru na vědomí, že proti zasílání obchodních sdělení mohu vznést kdykoliv námitku, a to buď na adrese cestovní kanceláře nebo e-mailem zaslaným na e-mailovou adresu info@palmyratour.cz. V tomto případě mi nebude cestovní kancelář dále zasílat obchodní sdělení, ani jinak zpracovávat uvedené údaje pro účely přímého marketingu. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.