Vidíme, že jste od nás kousek. Nechcete se stavit na pravou arabskou kávu? Jsme v centru Prahy jen km od Vás. Po - Pá: 11 - 17 hod

První český beduín

29. 09. 2014

Příběhy a kultura

Autorem článku je:  PhDr. Helena El Hassanová

První český beduín

Autorem článku je náš známý a klient Pavel Žďárský, kterému tímto děkujeme za jeho cenný příspěvek.

Alois Musil spatřil světlo světa v Rychtářově, moravské vsi poblíž Vyškova. Během gymnaziálních studií, která absolvoval v Kroměříži, Brně a Vysokém Mýtě, se rozhodl ulehčit své rodině materiální strádání na zadluženém statku a vstoupit do teologického semináře. V roce 1891 složil s vynikajícími výsledky závěrečné zkoušky a byl vysvěcen na kněze...

Po získání doktorátu v roce 1895 se dozvěděl o otevření École biblique O. S. D. v Jeruzalémě. Od arcibiskupa Theodora Kohna si vyprosil malé stipendium a odcestoval, s cílem proniknout v autentickém prostředí do samotných základů křesťanství. Od roku 1897 ve studiu pokračoval mezi jezuity na Université St. Joseph v Bejrútu. Pobyt v Orientu mu umožnila pomoc buditele a politika F. L. Riegera, sekretáře České akademie věd a umění v Praze prof. R. Dvořáka a vídeňského orientalisty prof. D. H. Müllera.

Pro Musila začalo období výzkumných výprav korunovaných významnými objevy. Stal se spolunáčelníkem dvou beduínských kmenů. Přivážel stovky okopírovaných starověkých nápisů, náčrtků, fotografií, ale i množství biblistických, archeologických, topografických, etnografických, folkloristických a botanických poznatků. Na druhou stranu také podlomené zdraví – malárii a spoustu šrámů z opakovaných, životu nebezpečných loupežných přepadení arabskými kočovníky.

Už v roce 1898 učinil svůj nejvýznamnější objev. Jako první Evropan navštívil v poušti vědecké veřejnosti dosud zcela neznámý letohrádek Amra s unikátní freskovou výzdobou s figurálními motivy. Záhy však byl vyrušen hlídkující skupinou nepřátelských jezdců, dal se na ústup a brzy došlo mezi znesvářenými kmeny k otevřenému boji. Cesta k pouštnímu zámku byla načas uzavřena. Po návratu do Evropy byl označen za lháře a podvodníka. Islám podle všeobecného poznání zakazoval figurální zobrazování a v tehdy dostupné literatuře nebyla o podobné výzdobě žádná zmínka. Musil byl první, kdo začal zažitý názor o islámském výtvarném umění bořit. Trvalo však dva roky, než se mu podařilo přivézt do Vídně důkazy.

V roce 1912 se vypravil na území dnešní Sýrie a Iráku jako průvodce prince Sixta de Bourbon-Parma, bratra arcivévodkyně a příští císařovny Zity. Musil tak pronikl k vídeňskému dvoru, kde získal nemalý vliv na arcivévodu Karla i jeho manželku Zitu. Důvěra dvora mu přinesla novou, politickou roli. Na počátku války, v letech 1914–1915, odcestoval na Východ jako císařský dvorní rada. Cílem výpravy bylo sjednotit znesvářené arabské kmeny a pohnout je k podpoře nenáviděné osmanské vlády v boji proti Dohodě. Podobný úkol měla i mise v roce 1917. Byla to jeho poslední, osmá cesta na Blízký východ.

Musilovo srdce bylo přes sympatie ke Karlovi a Zitě vždy české. Řadě krajanů pomohl v obtížné válečné době, stál i za amnestií císaře, která zachránila život „velezrádcům“ Kramářovi a Rašínovi.

V roce 1920 byl jmenován řádným profesorem Filozofické fakulty Karlovy univerzity. Klíčovou roli sehrál při založení Orientálního ústavu v Praze, které podpořil prezident T. G. Masaryk. A byl to rovněž Masaryk, který přiměl Musila, aby své celoživotní dílo, šestidílné Oriental Explorations and Studies, vydal kvůli propagaci Československa anglicky v USA, za podpory mecenáše Charlese R. Cranea. Musilovy poznatky zůstávají dodnes pro badatele nenahraditelným zdrojem informací. Jeho vědecký záběr byl obrovský a stejně rozsáhlé je i zanechané dílo. Napsal na 70 knih a přes 1200 odborných i populárních článků.

Alois Musil byl český vědec, který získal mezinárodní věhlas. V roce 1911 se stal čestným členem Dánské královské zeměpisné společnosti. Americká zeměpisná společnost mu v roce 1928 udělila zlatou medaili Charlese P. Dalyho a Musilovo jméno bylo bronzovými písmeny zapsáno v čestné síni. Po komunistickém převratu byl však zesnulý kněz postupně vymazán z paměti národa. Světově uznávaný cestovatel se stal cizincem ve vlastní zemi…

Autor článku

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Autorem článku je PhDr. Helena El Hassanová

Helena vystudovala žurnalistiku a od založení Palmyry se věnuje především rozvoji produktů. Vždy si ale najde chvilku na sepsání nějakého článku, protože psaní má v krvi a nadšení pro arabský svět se v ní nezapře.

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Nebo se můžete podívat na nejčastější dotazy

Přihlášení k newsletteru

  • Články z našich cest
    i ze zákulisí
  • Přednostní nabídky
    a akce
  • Můžete se kdykoliv
    odhlásit

Zkuste i další články z blogu

Za věčně novými Emiráty - 1. část

11. 06. 2015 Z našich cest

Inspirací naší specializované cestovní kanceláře byla od počátku láska ke každé z našich destinací. Tyto země bychom mohli rozdělit do dvou kategorií, v první jsou země, v nichž se nacházejí kořeny a historické památky naší civilizace, kam…

Dr. Hassan El Hassan
<span>Zakladatel a ředitel</span>

Autorem článku je Dr. Hassan El Hassan

Přečtěte si celý příběh

Mauritánie aneb Smrt, Láska a Žena, 1.část

29. 01. 2017 Z našich cest

Poslední dobou se v naší kanceláři stalo tradicí, že inspirací pro další cíle našich poznávacích okruhů jsou sami klienti. Myšlenka zamířit na podzim 2016 do Mauritánie uzrála během kombinovaného okruhu do Kuvajtu, Bahrajnu a Kataru koncem roku…

Dr. Hassan El Hassan
<span>Zakladatel a ředitel</span>

Autorem článku je Dr. Hassan El Hassan

Přečtěte si celý příběh

Proč cestovat s naší rodinnou cestovní kanceláří?

 

Dlouholeté zkušenosti

Zkušenost se počítá
a jen málokdo ji má.
Nevěříte? Ozvěte se nám.

 

Absolutní znalost

Z Orientu sami pocházíme
a své destinace známe
jako nikdo jiný.

 

Osobní přístup

Nejsme jen cestovka, ale rodina.
Vyslechneme si Vás a postaráme se
o každé prání.

 

Flexibilita

Pracujeme dnem i nocí,
protože rodinný podnik je
naším dítětem.

 

Jedinečné možnosti

Díky našemu původu i kontaktům
umíme zařídit to, co jiní
nedokážou.

Individuální poptávka

Souhlasím se zpracováním uvedených osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení formou emailového newsletteru od CK Hassan El Hassan - Palmyra Tour. Pro dokončení této registrace k newsletteru potvrdím svůj zájem kliknutím na odkaz v emailu, který následně obdržím od CK. Beru na vědomí, že proti zasílání obchodních sdělení mohu vznést kdykoliv námitku, a to buď na adrese cestovní kanceláře nebo e-mailem zaslaným na e-mailovou adresu info@palmyratour.cz. V tomto případě mi nebude cestovní kancelář dále zasílat obchodní sdělení, ani jinak zpracovávat uvedené údaje pro účely přímého marketingu. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.