Vidíme, že jste od nás kousek. Nechcete se stavit na pravou arabskou kávu? Jsme v centru Prahy jen km od Vás. Po - Pá: 11 - 17 hod

Slzy bohů

17. 10. 2021

Příběhy a kultura

Autorem článku je:  PhDr. Helena El Hassanová

Slzy bohů

Jedno naše rodinné výročí mi bylo inspirací k sepsání článku, který nemůže nést jiný název než Slzy bohů. Nikoli proto, že by to s naší domácí oslavou dopadlo tak katastrofálně, ale proto, že takto poeticky Peršané označovali perly. Rodily se totiž těsně za hranicemi perské říše na dně moře, které kdysi omývalo břehy biblického ráje a dilmunské civilizace se sumerskými kořeny. Dnešní geografie toto místo nazývá Bahrajnem. Všechny pomazané hlavy - od sumerských božských králů až po perského šáha či královnu Alžbětu toužily mít šperk, v nichž perla rozhodně nesměla chybět. Cesta z mořského dna na královskou korunu ale byla trnitá. U Bahrajnu perlová pole hlídá  jedovatý mořský had a odvážní lovci kromě žraloků a  delfínů mohou potkat také dugongy čili mořské krávy, které spásají mořské louky. Zní to skoro jako z napínavé pohádky, ale realita není ani o trochu jiná. Bahrajnští lovci perel byli vyhlášení.

Za svým tvrdým výdělkem odjížděli od rodin vždy na celé čtyři měsíce, aby se od června do září potápěli denně až do hloubky 25 metrů -  od svítání do setmění. Potápěli se bez přístrojů a jejich jedinou výzbrojí byla zkušenost. Je nabíledni, že někteří se z lovu nevrátili, jindy nedostatek kyslíku přinesl trvalé poškození mozku, poranění uší se léčilo cibulí, v lepším případě ostré hrany lastur způsobily řezná zranění. Dlouhé dny na lodi si lovci zpestřovali písněmi, které jsou dnes součástí bahrajnského kulturního dědictví. Zásoby vody doplňovali při potápění do kozích měchů z neuvěřitelných pramenů sladké vody, jež prýští z mořského dna. Mezitím se na lodi sušily lastury. Slunce je uvolnilo natolik, že se lépe otevíraly. Perly pak putovaly do sáčku kapitána, zatímco jeho syn lastury ještě jednou zkontroloval s právem zapomenuté perly si ponechat. Prázdné lastury se nakonec snesly opět na mořské dno. Návraty lovců byly veliké. Na břehu čekaly celé rodiny a následující dny měly rozhodnout, jak bude vypadat život v následujících měsících. Kapitáni se odebrali do domů obchodníků s perlami a licitace začala. Šlo o dlouhý obřad, jehož vyvrcholením bylo ohodnocení perel. Shoda panovala ohledně lesku, symetrie a pokud nebyla perla výrazně poškozena, pak i ohledně velikosti, čím větší, tím lepší. Sporné momenty ohledně tvaru a barvy pomáhala řešit kniha "čou", která určovala, jak takové situace hodnotit. Výslednou sumu nakonec znal jen kapitán a obchodník. Částka byla zpečetěna před zraky přítomných pod plátnem, které skrývalo ruce obou aktérů. Bohatství obchodníků s perlami bylo obrovské a jejich dům postavený za pomoci palmových kmenů, mořského kamene a ozdobený bohatým štukováním byl sám o sobě vizitkou. 

 

Dnes Bahrajn řadu těchto obydlí renovoval, aby se staly součástí tzv. Perlové cesty. Vlajkovou lodí je dům Ahmeda Bin Jasima Siyadiho z 19.století, který je už  zařazen na seznam Unesca, stejně tak Bin Matar House nebo Nuchidhah House. Pravé perly najdete už jen v tradičních klenotnictvích v súku, jejich cena vyrazí dech. Šestimístné cifry jsou běžné. Od chvíle, kdy do perlorodky pronikne zrnko písku, a to se začne obalovat perletí až do velikosti perly, uplynou léta. Výsledek je ovšem oslňující. Pravá perla kromě tvrdého jádra má vysoký lesk a barvu, kterou ani roky poté nezmění. To perly, kterým v mořích pomáhá ke zrodu člověk (bez ohledu na to, zda je to Akoya, Cortézova, Tahitská, South Sea), zaručit nemohou. Jejich jádro je díky kouskům sladkovodních lastur sice tvrdší a lastura může nadělit dokonce až 20 kousků, nicméně ani po dvou až sedmi letech kultivace nedosahují lesku a barvy těch pravých, ba co hůř, časem blednou. A aby toho nebylo málo,  "perlový průmysl" přišel s inovací, perlami barvenými. Nejskromnější kategorií jsou perly sladkovodní, které jsou tvořeny pouze perletí. Nic z toho ale nezastíní existenci perly jako takové. Stala se metaforou pro umělce všeho druhu, možná proto, že lastura se ubránila vetřelci tím, že stvořila krásu a národy se předháněly v jejím romantickém pojmenování. Řekové podobně jako Peršané hledali správné slovo ve vesmíru a perly nazvali Měsíční rosou. Jedno je jisté, perla je zázrak jako život sám a pokud máte odvahu se potkat s mořským hadem či krávou, zkuste s námi potápění a lov perel v Bahrajnu. Každá perla, kterou přitom naleznete, je Vaše.

 

Autor článku

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Autorem článku je PhDr. Helena El Hassanová

Helena vystudovala žurnalistiku a od založení Palmyry se věnuje především rozvoji produktů. Vždy si ale najde chvilku na sepsání nějakého článku, protože psaní má v krvi a nadšení pro arabský svět se v ní nezapře.

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Nebo se můžete podívat na nejčastější dotazy

Přihlášení k newsletteru

  • Články z našich cest
    i ze zákulisí
  • Přednostní nabídky
    a akce
  • Můžete se kdykoliv
    odhlásit

Zkuste i další články z blogu

Pod mořem

20. 03. 2022 Příběhy a kultura

Zatímco v 70.letech byl na Maledivách první ostrovní resort Kurumba takřka novým divem světa, dnes už si cestovatelé mohou vybírat téměř ze stovky resortů. Všechny jsou si tak trochu podobné a hlavním kritériem se stává lokalita a samozřejmě…

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Autorem článku je PhDr. Helena El Hassanová

Přečtěte si celý příběh

Emiráty dobrodružně, 2. část

17. 04. 2016 Z našich cest

Možná jste si prvně říkali, proč jsem naši cestu Emiráty označil za dobrodružnou, když jsme si po celou dobu užívali komfortu a luxusu nového resortu Sheraton Sharjah spolu s dalšími privátními službami. V tomto pokračování předešlého reportu Vám…

Ing. Júnis El Hassan
<span>Marketingový a obchodní<br>manažer</span>

Autorem článku je Ing. Júnis El Hassan

Přečtěte si celý příběh

Proč cestovat s naší rodinnou cestovní kanceláří?

 

Dlouholeté zkušenosti

Zkušenost se počítá
a jen málokdo ji má.
Nevěříte? Ozvěte se nám.

 

Absolutní znalost

Z Orientu sami pocházíme
a své destinace známe
jako nikdo jiný.

 

Osobní přístup

Nejsme jen cestovka, ale rodina.
Vyslechneme si Vás a postaráme se
o každé prání.

 

Flexibilita

Pracujeme dnem i nocí,
protože rodinný podnik je
naším dítětem.

 

Jedinečné možnosti

Díky našemu původu i kontaktům
umíme zařídit to, co jiní
nedokážou.

Individuální poptávka

Souhlasím se zpracováním uvedených osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení formou emailového newsletteru od CK Hassan El Hassan - Palmyra Tour. Pro dokončení této registrace k newsletteru potvrdím svůj zájem kliknutím na odkaz v emailu, který následně obdržím od CK. Beru na vědomí, že proti zasílání obchodních sdělení mohu vznést kdykoliv námitku, a to buď na adrese cestovní kanceláře nebo e-mailem zaslaným na e-mailovou adresu info@palmyratour.cz. V tomto případě mi nebude cestovní kancelář dále zasílat obchodní sdělení, ani jinak zpracovávat uvedené údaje pro účely přímého marketingu. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.