Vidíme, že jste od nás kousek. Nechcete se stavit na pravou arabskou kávu? Jsme v centru Prahy jen km od Vás. Po - Pá: 11 - 17 hod

Do Guinessovy knihy s mešitou pod taktovkou ženy

02. 10. 2014

Příběhy a kultura

Autorem článku je:  PhDr. Helena El Hassanová

Do Guinessovy knihy s mešitou pod taktovkou ženy

O tom, že Abú Dhabí chce předstihnout Dubaj si už pár let štěbetají vrabci na střeše. Marketingový úspěch aerolinií Emirates, Burj Al Arab hotel, pouštní paláce, roztodivná nákupní střediska se žraloky, zimní lyžování, Palmové ostrovy - to vše vzbudilo v ostatních šesti emirátech, ale i např. v Qataru, Bahrajnu kromě přirozené závisti hodně zdravé soutěživosti. Svět dnes proto nestačí registrovat novinky, které doslova kosmickou rychlostí zachvátily hlavní město emirátů Abu Dhabí. Po skvělém úvodu závodu Formule 1 na sklonku roku 2009 a prezentaci nového hotelu Yas na stejnojmenném ostrově byla do Guinnessovy knihy rekordů zapsána jako nejšikmější věž na světě budova Capital Gate, jež je součástí zdejšího výstaviště. Tím zastínila nejen budovu místní  realitní společnosti Al Dar Yas ve tvaru koule, ale připravila o zaběhnuté prvenství sklonem 18% stupňů, (což je 4x více než konkurence), především proslulou věž v italské Pise. Koncem roku 2010 byl v Abú Dhabí otevřen Svět Ferrari a také první fáze tzv.Šťastných ostrovů, pilně se také pracuje na kopii pařížského Louvru a na obřím safari v oáze Al-Ainu, kterou rovněž spravuje tento emirát.

Právě v  univerzitním městečku Al-Ain získala titul inženýrky Chabla Sulajmání, která se postupně vypracovala na vedoucí projektu mešity šejcha Zájeda v hlavním městě a jejím úspěšným dokončením dovedla Abú Dhabí před brány dalšího zápisu do Guinnessovy knihy.

Pod 70 metrů vysokou  kupolí mešity visí největší lustr na světě o 12 tunách z nerezové oceli, pozlacené mosazi a skleněných panelů se 40 milióny kusy křišťálu od Swarovskeho. Hlavní modlitebnu pokrývá největší  koberec na světě o rozloze 5700 m², který váží 47 tun. O jeho návrh byl požádán íránský umělec Alí Kalíki. Na  osnově pracovalo po dva roky ve třech směnách 1200 žen. Odhaduje se, že jejich hbité ruce za tu dobu uvázaly 2,5 miliardy uzlíků z bavlny a vlny. Dalších 60 osob pak devět dílů koberce spojovalo na místě téměř  čtyři měsíce tak, aby švy byly nerozeznatelné. To byl už ale závěr náročného projektu, jehož rozpočet činil 700 miliónů USD ( roční příjem Abú Dhabí jen z těžby ropy je 187 miliard USD) a během něhož dělníci často kolabovali z horka. Aby bylo dílo viditelné zdaleka, byl pozemek o rozloze 22 tisíc m² zvýšen koncem 90. let o 9,5 metru. Pak se pozornost stavitelů soustředila hlavně na trvanlivost betonu a oceli, která musí odolat silným spodním vrstvám slané vody, slanému vzduchu, horku, písečné větrné erozi a zemětřesení.

Základy musí kromě budovy unést  407 metrů vysoké minarety, 82 kupolí sedmi velikostí, 1096 sloupů a především obří váhu mramorových obkladů. 120 tisíc m² nejbělejšího  mramoru se hledalo po celém světě. Ledově křišťálově bílý mramor byl nejprve nalezen vysoko v zasněžených horách italských Alp v lomu Aqua Bianca. Teplejší odstín z italského lomu, z něhož si vozil materiál i slavný Michelangelo,  byl pak zvolen pro hlavní modlitební stěnu s mihrábem a moderní kaligrafií 99 jmen Alláhových.  Mramor pro sloupy byl lámán v Makedonii a ke zpracování převezen do Číny. Umělecký tón interiéru udávali maročtí umělci, jejichž rodinné tradice daly výzdobě duši. Oni také zhotovovali sádrové formy tak, aby vzory, hrany a rytiny naprosto přesně navazovaly. 12 tisíc panelů, jejichž nejtěžší kusy vážily až 800 kilogramů, muselo být sestaveno předem, protože na místě se již nedalo nic upravovat.

Zadavatele při hledání mramoru v Itálii ohromil také mozaikový design Lorenza Carmeliniho a Rocca Magnoliho z Milána, kteří do výkresů přenesli moderní květinové motivy a následně do 20 tisíc desek mramoru vložili polodrahokamy. Původně se počítalo s tím, že květinové mozaiky pokryjí celé hlavní nádvoří mešity o ploše 17 400 m², ale nakonec jej květiny jen rámují.

Dvanáctileté úsilí 2500 dělníků završili Malajci věžičkami se zlatavým sklem a efektním osvětlením dvaceti věží pro ranní nebo večerní motlitbu či slavnostní události. Nejkrásnějším je osvětlení noční, kdy povrch budovy kopíruje měsíční svit a fáze Měsíce, iluze plujících mráčků směrem k Mekce projekce navozuje zcela dokonale.

V Abú Dhabí najdete celkem na 2200 mešit, ale tato mešita je splněným snem šejcha Zájeda o kombinaci architektonických stylů celého islámského světa a o vzájemném duchovním propojení. Jeho vize šla až tak daleko, že je výjimečně umožněno i nevěřícím tuto krásu sdílet společně s muslimy. 

Autor článku

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Autorem článku je PhDr. Helena El Hassanová

Helena vystudovala žurnalistiku a od založení Palmyry se věnuje především rozvoji produktů. Vždy si ale najde chvilku na sepsání nějakého článku, protože psaní má v krvi a nadšení pro arabský svět se v ní nezapře.

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Nebo se můžete podívat na nejčastější dotazy

Přihlášení k newsletteru

  • Články z našich cest
    i ze zákulisí
  • Přednostní nabídky
    a akce
  • Můžete se kdykoliv
    odhlásit

Zkuste i další články z blogu

Emiráty dobrodružně, 2. část

17. 04. 2016 Z našich cest

Možná jste si prvně říkali, proč jsem naši cestu Emiráty označil za dobrodružnou, když jsme si po celou dobu užívali komfortu a luxusu nového resortu Sheraton Sharjah spolu s dalšími privátními službami. V tomto pokračování předešlého reportu Vám…

Ing. Júnis El Hassan
<span>Marketingový a obchodní<br>manažer</span>

Autorem článku je Ing. Júnis El Hassan

Přečtěte si celý příběh

Pod mořem

20. 03. 2022 Příběhy a kultura

Zatímco v 70.letech byl na Maledivách první ostrovní resort Kurumba takřka novým divem světa, dnes už si cestovatelé mohou vybírat téměř ze stovky resortů. Všechny jsou si tak trochu podobné a hlavním kritériem se stává lokalita a samozřejmě…

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Autorem článku je PhDr. Helena El Hassanová

Přečtěte si celý příběh

Proč cestovat s naší rodinnou cestovní kanceláří?

 

Dlouholeté zkušenosti

Zkušenost se počítá
a jen málokdo ji má.
Nevěříte? Ozvěte se nám.

 

Absolutní znalost

Z Orientu sami pocházíme
a své destinace známe
jako nikdo jiný.

 

Osobní přístup

Nejsme jen cestovka, ale rodina.
Vyslechneme si Vás a postaráme se
o každé prání.

 

Flexibilita

Pracujeme dnem i nocí,
protože rodinný podnik je
naším dítětem.

 

Jedinečné možnosti

Díky našemu původu i kontaktům
umíme zařídit to, co jiní
nedokážou.

Individuální poptávka

Souhlasím se zpracováním uvedených osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení formou emailového newsletteru od CK Hassan El Hassan - Palmyra Tour. Pro dokončení této registrace k newsletteru potvrdím svůj zájem kliknutím na odkaz v emailu, který následně obdržím od CK. Beru na vědomí, že proti zasílání obchodních sdělení mohu vznést kdykoliv námitku, a to buď na adrese cestovní kanceláře nebo e-mailem zaslaným na e-mailovou adresu info@palmyratour.cz. V tomto případě mi nebude cestovní kancelář dále zasílat obchodní sdělení, ani jinak zpracovávat uvedené údaje pro účely přímého marketingu. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.