Vidíme, že jste od nás kousek. Nechcete se stavit na pravou arabskou kávu? Jsme v centru Prahy jen km od Vás. Po - Pá: 11 - 17 hod

Ze starého nové. Z obyčejného luxusní.

16. 11. 2021

Příběhy a kultura

Autorem článku je:  PhDr. Helena El Hassanová

Ze starého nové. Z obyčejného luxusní.

Když se šejchové rozhodli učinit z Dubaje turistickou velmoc, zaměřili se na oblast pláží, budování velkolepých tříd s mrakodrapy a rezidenčních čtvrtí jako podle pravítka. A co se stalo s jejich původními domovy? Předci dubajských šejchů obývali území u ústí tzv. Creeku čili zálivu, který se mořem zakousl do pevniny. Tradiční budovy s typickými větrnými věžičkami s "novou" Dubají nezanikly. Není totiž prestižnější adresy než čtvrť Bastákija a ubytování s číslem vedle kanceláří šejka Mohammeda. Právě monarcha rozhodl, že se původní Dubaj, odkud vzešly dnešní urozené rody, uchová pro budoucnost v podobě, v jaké ji bývalí lovci perel a obchodníci ve velkém opustili. 

Někteří obyvatelé Dubaje ale moderním vymoženostem odolali. To jsou také jediné osoby, které v této části metropole potkáte, a to hlavně v době večerních modliteb. Přes den čtvrť patří několika málo cizincům, kteří v řadě historických budov naleznou muzea, galerie, původní tržiště a umělecké dílny. Na několika místech se objevily zahrádky a celé nábřeží zálivu bylo upraveno tak, aby vznikl příjemný prostor pro procházky, jízdu na kole, nákupy, zmrzlinu, posezení v některé z 90 restaurací a kaváren, či prostě jen lelkování na schodech u vody. Pokud byste rádi zapředli s místními větší řeč, pak vřele doporučujeme tradiční pravidelný oběd pro veřejnost v Centru šejka Mohammeda pro porozumění. U bohaté tabule se můžete zeptat na cokoliv. Když na Bastákiji začne padat soumrak, zdejší domy, malá náměstí, galerie, čajovny a zahradní zákoutí začnou dýchat kouzelnou atmosférou, jež nepostrádá klid a tolik hledanou vůni Orientu. Je škoda, že řada turistů se o tento zážitek vědomě či nevědomě ochuzuje.

Dubaj je připravena na objevování svých nejkrásnějších tajemství dobře. Nejde jen o posezení na terasách starých domů, ale hlavně o velmi úspěšnou renovaci s podpisem architektů. Vlajkovou lodí je kolekce budov Al Seef Heritage Hotel Dubai. Tento trend okamžitě zaznamenali i šejci v sousedním emirátu Sharjah, kteří si na tradici obzvláště potrpí. Zdravá konkurence způsobila, že rovněž v sousedství tamních muzeí přivedli k životu celou kolekci chátrajících domů významných rodů. Ty se nyní prezentují pod značkou The Chedi a je to věru luxusní a stylové ubytování pro turisty. Ať se jedná o Dubaj nebo Sharjah, bydlením ve starém městě návštěvník o pláž a slunce v žádném případě  nepřijde. Z Chedi na privátní pláž vozí hosty Mercedes, v Dubaji stačí nasednout na linkový bus.

Autor článku

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Autorem článku je PhDr. Helena El Hassanová

Helena vystudovala žurnalistiku a od založení Palmyry se věnuje především rozvoji produktů. Vždy si ale najde chvilku na sepsání nějakého článku, protože psaní má v krvi a nadšení pro arabský svět se v ní nezapře.

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

+420 608 974 816

helena.hassan@palmyratour.cz

Nebo se můžete podívat na nejčastější dotazy

Přihlášení k newsletteru

  • Články z našich cest
    i ze zákulisí
  • Přednostní nabídky
    a akce
  • Můžete se kdykoliv
    odhlásit

Zkuste i další články z blogu

Objevy v tempu roku 2023

31. 12. 2023 Novinky

Co charakterizovalo rok 2023? Jestliže jsme v roce 1998 museli klienty k cestě do Ománu přemlouvat, v roce 2023 se stal nejmódnější destinací. Rok projel jako nůž máslem, rychlost byla úměrná touze dohnat všechny stopky, které vystavila covidové…

PhDr. Helena El Hassan
<span>Spoluzakladatelka<br>a produktová manažerka</span>

Autorem článku je PhDr. Helena El Hassanová

Přečtěte si celý příběh

Týden jižním Marokem, 2. část

31. 07. 2016 Z našich cest

Minulý týden jste společně s námi mohli sdílet naše první sblížení s jižním Marokem, když jsme Vám popsali prostředí a pohostinnost našeho rijádu Le Perroquet Bleu a provedli jsme Vás příběhem prvního dne naší cesty. Na sklonku onoho dne jsme se…

Ing. Júnis El Hassan
<span>Marketingový a obchodní<br>manažer</span>

Autorem článku je Ing. Júnis El Hassan

Přečtěte si celý příběh

Proč cestovat s naší rodinnou cestovní kanceláří?

 

Dlouholeté zkušenosti

Zkušenost se počítá
a jen málokdo ji má.
Nevěříte? Ozvěte se nám.

 

Absolutní znalost

Z Orientu sami pocházíme
a své destinace známe
jako nikdo jiný.

 

Osobní přístup

Nejsme jen cestovka, ale rodina.
Vyslechneme si Vás a postaráme se
o každé prání.

 

Flexibilita

Pracujeme dnem i nocí,
protože rodinný podnik je
naším dítětem.

 

Jedinečné možnosti

Díky našemu původu i kontaktům
umíme zařídit to, co jiní
nedokážou.

Individuální poptávka

Souhlasím se zpracováním uvedených osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení formou emailového newsletteru od CK Hassan El Hassan - Palmyra Tour. Pro dokončení této registrace k newsletteru potvrdím svůj zájem kliknutím na odkaz v emailu, který následně obdržím od CK. Beru na vědomí, že proti zasílání obchodních sdělení mohu vznést kdykoliv námitku, a to buď na adrese cestovní kanceláře nebo e-mailem zaslaným na e-mailovou adresu info@palmyratour.cz. V tomto případě mi nebude cestovní kancelář dále zasílat obchodní sdělení, ani jinak zpracovávat uvedené údaje pro účely přímého marketingu. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.