Vidíme, že jste od nás kousek. Nechcete se stavit na pravou arabskou kávu? Jsme v centru Prahy jen km od Vás. Po - Pá: 11 - 17 hod

Vivat Palmyra

23. 08. 2017

Novinky

Autorem článku je:  Dr. Hassan El Hassan

Vivat Palmyra

S příchodem Velikonoc se každý rok nabízí celá řada důvodů k oslavám, ale pro nás v Palmyra Tour jsou letošní Velikonoce obzvláště významné. Během letošních velikonočních svátků se totiž podařilo syrské armádě a jejím spojencům osvobodit světoznámé rozsáhlé antické město Palmyru, které bylo po bezmála jeden rok v rukách barbarů 21. století tzv. Islámského státu. Tento článek je pro nás příležitostí připomenout náš vztah k tomuto skutečně ojedinělému světovému dědictví a přiblížit Vám jeho současný stav.

Nemalou část světového kulturního dědictví, kterou prezentuje Palmyra se svými památkami na seznamu Unesco, ničili po dobu nekonečných 10 měsíců a řada našich klientů, a to především ti, kteří k Palmyře po její návštěvě našli citový vztah,  nás čas od času kontaktovala, aby se pozeptala na aktuální stav. Islámští teroristé zničili a rozbili všechny sochy a reliéfy nacházející se v archeologickém muzeu Palmyry, naštěstí velká část expozice byla hned na počátku války postupně převezena do centrálních skladů v damašském muzeu. Zbytek exponátů z období 1.tisíciletí př. n. l.  a dále byl odcizen a prodán v zahraničí. Zároveň ovšem bojovníci nelenili, po  10 měsíců kopali po celém historickém areálu a hledali  další vykopávky pod zemí neodborným způsobem. Vše, co bylo takovým způsobem  nalezeno, bylo ještě rychleji dopraveno do Turecka, odtud  putovalo do světa nebo zůstalo v Turecku. Islamisté také zničili dva hlavní chrámy antického města, velký Baalův chrám, jehož krásný oltář byl srovnán se zemí použitím mnoha tun výbušnin, a menší Baal Šaminův, přičemž druhý z nich byl do původní podoby zrestaurován teprve pár let před válkou. Stejný osud potkal nádherný vítězný oblouk, který se stal nejen branou vstupu na hlavní třídu antického města, ale také turistickým symbolem Palmyry ve světě čili jakousi jeho značkou. Doposud není ještě znám skutečný stav antického divadla a dalších částí. Historická pevnost nad městem je poškozena relativně málo. Pro Palmyru byly také typické věžovité  a podzemní honosné hrobky na jejím předměstí, do nich byli v dobách antiky pochováváni příslušníci každé místní bohaté rodiny. Jejich unikát tkvěl především v impozantnosti a bohaté vnitřní reliéfové  výzdobě.

Bohužel i tato část města vzala za své. Při prudkých bojích s islámským státem v Palmyře provládní jednotky postupovaly opatrně a důkladná příprava byla důvodem, proč osvobození Palmyry trvalo tak dlouho. Teroristé se ale připravovali rovněž a předtím, než Palmyru ve spěchu po nečekaném nočním výpadu armády opustili, město a okolí proložili protitankovými a protipěchotními minami. První odhady hovoří o 2500 min pod celým antickým městem, dílo zkázy naštěstí dovršit ale nestačili, a to především díky osobním obětem syrských vojáků. O Palmyru se v obývané části města bojovalo doslova muž proti muži. Tito padlí stejně jako další obyvatelé či 82letý rodilý Palmyřan, archeolog a bývalý správce Palmyry Dr.  Chálid Al Asaad, který byl popraven islamisty velmi krutým způsobem poté, co Palmyře obětovali to nejcennější, nikdy nebudou zapomenuti. Osvobozením města práce provládních syrských vojáků nekončí, začíná velmi nebezpečná a důležitá etapa pro pyrotechniky. Vzhledem k aktuálnímu stavu se do této práce pouštějí i ruští vojenští odborníci se svými roboty a ruská strana vyzvala i další strany bojující za demokracii, aby se pustily do díla společně s nimi. Zatím je reakce ale v tomto směru velmi vlažná. Unesco slíbilo, že se otázkou Palmyry bude zabývat už 29.3., aby posoudilo škody a rozhodlo o vyslání expertů na místo. Pomocnou ruku nabídla Ermitáž, která má velké zkušenosti s restaurování válečných škod, jak pravil její představitel. Předběžné odhady hovoří o pětiletém plánu záchrany Palmyry.

 

Celá Sýrie a s ní světová kulturní veřejnost se radují z osvobození Palmyry, ale zároveň netrpělivě a s obavami očekávají, jak bude vypadat Palmyra, nevěsta pouště, až se odhalí veškeré zlo, které na ni bylo napácháno. 

Palmyra v průběhu 2 tisíc let odolala už řadě dobyvatelů a přírodních živlů,  šrámy na kráse sice utrpěla, ale přes svou křehkost vždy hrdě povstala. A nebude tomu jinak ani tentokrát, pro mě jako Syřana, pro mou rodinu i přátele a milovníky světového kulturního dědictví, je Palmyra odkazem našich předků, který jsme povinni zachovat pro všechny, kteří přijdou po nás a budeme jen doufat, že to budou generace, které si všeho, co člověk během staletí stvořil, budou vážit a věřím, že boží oko, které Palmyru chrání, bude ji nadále chránit.

Pokud Vás zajímá proč se naše cestovní kancelář pojmenovala po této syrské památce a jaký symbolický význam skýtá, neváhejte si přečíst stručný příběh o nás a našem podnikání na tomto odkaze.

Autor článku

Dr. Hassan El Hassan
<span>Zakladatel a ředitel</span>

Autorem článku je Dr. Hassan El Hassan

Hassan je expertem, když jde o arabskou kulturu a historii. Z Arábie sám pochází a navíc vystudoval Karlovu univerzitu, kde se tématům arabského světa věnoval. Následně pracoval jako profesionální žurnalista a dnes své zkušenosti zúročuje ve svém rodinném podniku.

Jak Vám pomohu?

Jsem tu pro vás. Po-Pá: 10-18 hod.

Dr. Hassan El Hassan
<span>Zakladatel a ředitel</span>

+420 603 481 783

hassan.hassan@palmyratour.cz

Nebo se můžete podívat na nejčastější dotazy

Přihlášení k newsletteru

  • Články z našich cest
    i ze zákulisí
  • Přednostní nabídky
    a akce
  • Můžete se kdykoliv
    odhlásit

Zkuste i další články z blogu

Napříč Kuvajtem, Bahrajnem a Katarem, 2. část

27. 12. 2015 Z našich cest

Let do katarské Dohy trval jen půlhodinku. Přistáli jsme na novém a rozlehlém letišti země, která se na mistrovství světa ve fotbale v roce 2022 chystá ve všech ohledech. Cestou k pasové kontrole jeden z našich turistů neodolal a natočil pár…

Dr. Hassan El Hassan
<span>Zakladatel a ředitel</span>

Autorem článku je Dr. Hassan El Hassan

Přečtěte si celý příběh
Nejčtenější

Kouzlo cestování na míru

23. 10. 2017 Naše názory

Znáte ten pocit, kdy Vás po příletu na dovolenou čeká Vaše osobní delegátka, aby Vám vyřídila zavazadla, zatímco Vy čekáte ve VIP salónku a řidič Vás očekává v přepychovém autě, kterým Vás odveze do pohodlí Vaší luxusní privátní vily uprostřed…

Ing. Júnis El Hassan
<span>Marketingový a obchodní<br>manažer</span>

Autorem článku je Ing. Júnis El Hassan

Přečtěte si celý příběh

Proč cestovat s naší rodinnou cestovní kanceláří?

 

Dlouholeté zkušenosti

Zkušenost se počítá
a jen málokdo ji má.
Nevěříte? Ozvěte se nám.

 

Absolutní znalost

Z Orientu sami pocházíme
a své destinace známe
jako nikdo jiný.

 

Osobní přístup

Nejsme jen cestovka, ale rodina.
Vyslechneme si Vás a postaráme se
o každé prání.

 

Flexibilita

Pracujeme dnem i nocí,
protože rodinný podnik je
naším dítětem.

 

Jedinečné možnosti

Díky našemu původu i kontaktům
umíme zařídit to, co jiní
nedokážou.

Individuální poptávka

Souhlasím se zpracováním uvedených osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení formou emailového newsletteru od CK Hassan El Hassan - Palmyra Tour. Pro dokončení této registrace k newsletteru potvrdím svůj zájem kliknutím na odkaz v emailu, který následně obdržím od CK. Beru na vědomí, že proti zasílání obchodních sdělení mohu vznést kdykoliv námitku, a to buď na adrese cestovní kanceláře nebo e-mailem zaslaným na e-mailovou adresu info@palmyratour.cz. V tomto případě mi nebude cestovní kancelář dále zasílat obchodní sdělení, ani jinak zpracovávat uvedené údaje pro účely přímého marketingu. Svěřené údaje bude cestovní kancelář zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.